Necdet Döner - Refleksoloji nedir? - Haberler.com

Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
26.09.2022 12:25

Refleksoloji nedir?

Refleksoloji veya refleks terapi olarak da bilinen birçok kişinin bilmediği ve pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan el, ayak ve kulak bölgesindeki özel noktalara uygulanan baskıyla yapılan bir masaj türüdür diyebiliriz. Bu haftaki yazımda refleksoloji konusunu ele aldım. Ve refleksoloji nedir sorusuyla başlamak istiyorum.

Refleksoloji nedir?

Kökeni uzak doğuya dayanan özellikle ayak tabanı bölgesine uygulanan baskılarla bu noktalar ise organları, kemikleri ve sistemlere karşılık gelmektedir. Kişiler refleksolojiyi bilmediği için internette araştırdıkları zaman ayak masajı olarak algılanabilir fakat olay sadece ayak masajı gibi düşünülmemelidir. Doğru noktalara doğru tekniklerle uygulandığı zaman oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle ayak tabanı bölgesine uygulanmasının sebebiyse daha geniş olması ve sinir ağlarının en yoğun orada bulunmasından kaynaklıdır.

Refleksoloji tek başına işe yaramayabilir daha çok destekleyici terapi olarak da bilinmektedir. Örneğin bir bel fıtığı teşhisi konulmuş kişiye fizik tedavi, manuel terapi ve egzersiz programı uygulanabilir bunun yanında refleksolojiyi de terapi içerisine entegre edilebilir böylelikle terapinin etkinliğini arttırabiliriz.

Refleksoloji ile beraber vücutta kan dolaşımı ve lenfatik dolaşım uyarılır kişinin rahatlamasına gevşemesini sağlar. Günümüzde tamamlayıcı tıpta yer alan refleksoloji vücuttaki serbest enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan ve yaklaşık 5 bin yıldır kullanılan ağrısız acısız bir yöntem olarak da kabul ediliyor.

Şunu da söylemek isterim ki refleksolojide kişinin ayağında açık yara, enfeksiyon, damar tıkanıklığı gibi belirtiler varsa refleksoloji uygulanmamalıdır.

Refleksoloji hangi rahatsızlıklarda kullanılır?

Birçok ortopedik ve nörolojik rahatsızlıklarda uygulanabilir genel olarak sıralayacak olursak;

-Bel ve boyun fıtığı

-Fibromiyalji

-Bel, boyun ve sırt ağrıları

-Hemipleji

-Migren

-Sindirim sistemi problemleri gibi birçok rahatsızlıklarda uygulanabilir.

Refleksolojinin faydaları nelerdir?

Vücutta endorfin hormonu salgılanmasıyla kişinin rahatlayıp gevşemesini sağlar.

Ağrıları azaltır

Kan basıncını düzenler

Eklem hareketliliğini arttırır

Uyku problemlerini azaltabilir

Stresi ve anksiyeteyi azaltır

Kan dolaşımını uyarır

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title