Haberi Paylaş

Kuraklık sonrası kadınlardan 'yağmur ekmeği'

Yaşam Haberleri

Kuraklık sonrası kadınlardan 'yağmur ekmeği' Kırıkkale'de imece usulü yağmur ekmeği geleneği yaşatılıyor Gün boyu yapılan gözleme ve ekmekler hayır olarak ilçe halkına dağıtılıyor Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde kadınlar, yaşanan kuraklık sonrasında imece usulü 'yağmur ekmeği' yaparak...

Kuraklık sonrası kadınlardan 'yağmur ekmeği'

Kırıkkale'de imece usulü yağmur ekmeği geleneği yaşatılıyor

Gün boyu yapılan gözleme ve ekmekler hayır olarak ilçe halkına dağıtılıyor

KIRIKKALE - Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde kadınlar, yaşanan kuraklık sonrasında imece usulü 'yağmur ekmeği' yaparak hayrına dağıtıyor.

Türkiye genelinde beklenen bahar yağışlarının görülmemesi nedeniyle kuraklık tehlikesi kendini gösteriyor. Kırıkkale'de de yaklaşan hasat ve ürün dönemine rağmen henüz yağışların düşmemesi sonrasında kadınlar, yılın bereketli geçmesi, yağmurun yağması ve duaların kabul edilmesi için 'yağmur ekmeği' geleneğini sürdürüyor.

Farklı mahallelerde kurulan çadırlarda hayırseverler tarafından alınan un ve yağ gibi temel malzemelerden hamurlar hazırlanıyor. İmece usulü ile ortaklaşa yapılan gözleme ve ekmekler, pişirildikten sonra ilçedeki vatandaşlara ikram ediliyor. Günün sonunda kullanılmayan malzemeler de ilçedeki ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılıyor. Yapılan dualara da hep birlikte 'amin' deniliyor.

"Herkese dağıtılacak şekilde ekmek yapılır"

Yapılan hayra katılan 76 yaşındaki Ayşe Baş, "Böyle yağmur çok yağmayınca yaradan bizden dua ister. Böyle herkese dağıtılacak şekilde hamurlar yoğurulur, ekmek yapılır gelen herkese buradan verilir. Bunun için yağmur ekmeği yapıyoruz. Herkes para verir, un ve getirir. Gelen giden yer. İmece usulü tamamen. Bunun hepsi elden geliyor. Bakın burada 40 kişi var. Bizler de hayrımızı yaparız. Bu sene kurban olduğum yağdırmadı. Duasını ediyoruz inşallah yaradan verirse sevineceğiz" dedi.

"Tamamen hayrına yapılan bir gelenek"

Geleneğin imece usulü yaşatıldığını kaydeden Aynur Barak, "Yağmur yağmadığında bu şekilde imece usulü yapılıyor bu. Herkes un, yağ getiriyor. Herkes elinden geldiğince bir şeyler katıyor. Rabbim de inşallah bunun hürmetine yağmuru getirir. Öyle dua ediyoruz. Hatimler yapıldı, salavatlar çekildi. Herkes bir şekilde katkıda bulunuyor. Geçen herkes de buradan istediği gibi alabiliyor. Tamamen hayrına yapılan bir gelenek" ifadelerini kullandı

"Bu sene pek yağmur yok"

Kuraklığın yaşandığını kaydeden 75 yaşındaki Hatice Aydın ise, "Ekinlerimiz kuruyor. Kurtlar, kuşlar susuz kaldı. Allah cümlemize sağlık sıhhat versin, inşallah yağmurumuzu da verir. Pek yağmur yok bu yıl. Geçen sene üzümler bile küçücük kaldı. Mevlam üzümü verdi ama yağmur yok. Burada da yağmur ekmeği yapıyoruz. Allah'tan rıza ediyoruz inşallah verir. Bu gelenek atalarımızdan kalma bizlere. Hocalar da ırmak kenarına inerler, taş toplar ırmağa atarlar. Kurban keser et pişirilir, kadınlar da buralarda ekmek yaparlar" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kadir Arslan - Yaşam

Kırıkkale Türkiye Hasat dua Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title