Haberler

Kendi kendine hamile kalan timsah, bilim insanlarını şaşkına çevirdi

Yaşam Haberleri

Kosta Rika'daki bir hayvanat bahçesinde, kendi kendine hamile kalan timsah vakası bildirildi. "Bakire doğum" olarak adlandırılan bu olay, daha önce kuş, balık ve diğer sürüngen türlerinde görülmüş, ancak timsahlarda ilk kez gözlemlendi. Bilim insanları, bu özelliğin dinozorlarda da bulunmuş olabileceğini belirtiyor.

Kosta Rika'da bir hayvanat bahçesinde, kendini kendine hamile kalan bir timsah vakası belirlendi. Timsahın kendisiyle %99.9 genetik benzerlik gösteren bir fetus ürettiği ortaya çıktı. "Bakire doğum" olarak bilinen bu olay daha önce kuş, balık ve diğer sürüngen türlerinde görülmüştü, ancak timsahlarda ilk defa kaydedildi.

Bilim insanları, bu özelliğin evrimsel bir ata tarafından miras kaldığını ve dinozorların da bu şekilde üremiş olabileceğini öne sürüyor. Araştırma, Royal Society'nin Biology Letters dergisinde yayınlandı.

Kendi kendine hamile kalan Timsah, bilim insanlarını şaşkına çevirdi

18 yaşındaki dişi bir Amerikan timsahı olan hayvan, 2018'de bir yumurta yumurtladı. İçinde tamamen oluşmuş fakat ölü bir fetus bulunan yumurta, çatlamadı. İki yaşındaki timsah, tüm yaşamı boyunca diğer timsahlardan ayrı tutuldu. Yumurta analiz edildiğinde, annesiyle %99.9'dan fazla genetik benzerliğe sahip olduğu belirlendi, bu da babasının olmadığını gösterdi.

Kendi kendine hamile kalan Timsah, bilim insanlarını şaşkına çevirdi

Bilim insanları, bu tür bakire doğumların, sayıları azalan ve nesli tükenmekte olan türlerde görüldüğünü ve bu durumun dinozorlarda da olmuş olabileceğini düşünüyorlar.

Kaynak: Haberler.com / Yaşam

Yaşam Haberler

title