Vodafone'den İlçe Bazında Meteorolojik Bilgi
Haberler » Yerel » Haber

Vodafone'den İlçe Bazında Meteorolojik Bilgi

Vodafone Çiftçi Kulübünün Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile işbirliğinde çiftçilere yönelik başlattığı tarımsal meteorolojik bilgi hizmeti, Kayseri'de tanıtıldı

Vodafone'den İlçe Bazında Meteorolojik Bilgi

Vodafone Çiftçi Kulübünün Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile işbirliğinde çiftçilere yönelik başlattığı ilçe bazında tarımsal meteorolojik bilgi hizmeti, Kayseri'de tanıtıldı.

Vodafone Türkiye Pazarlama Bölüm Başkanı Lütfullah Kitapçı, 6. Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılacağı Dünya Ticaret Merkezi önündeki Vodafone Çiftçi tırında düzenlediği basın toplantısında, firmalarının, sosyal iş modeli çerçevesinde bugüne kadar birçok sosyal projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Vodafone Çiftçi Kulübünün bugüne kadar 17 bin kilometre yol katederek 17 il, 69 belde ve 9 fuarda 25 kuruluşla işbirliği yaparak 265 bin çiftçiyle yüz yüze görüşüldüğünü, dolaylı yoldan da 50 bin çiftçiye ulaştığını anlatan Kitapçı, şu bilgiyi verdi:

"Vodafone Çiftçi Kulübü, sadece uygun fiyatlı tarifeler ve cihaz kampanyalarıyla kalmayarak aynı zamanda, sosyal sorumluluk projeleri ve eğitimler gibi birçok yenilikle çiftçilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor. 2009 yılı sonunda hizmete başlayan Vodafone 2434 Çiftçi Haber Paketi, yaklaşık 50 bin farklı içeriği 10 milyonu aşan SMS ile abonelerine ulaştırdı. Şimdiye kadar gönderilen mesajların yüzde 32'sini şehre özel meteorolojik bilgiler oluştururken, yüzde 23'ü ürüne özel hastalık ve zararlı bilgisi, yüzde 17'si tarım sektöründeki son gelişmeler ve haberler, yüzde 16'sı ürün hal ve piyasa fiyatları, yüzde 7'si tarımsal hibe ve yatırım destekleri, yüzde 5'i de ücretsiz fuar davetiyelerinden oluştu. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye genelinde 300'ü aşkın ilçede günlük olarak ölçümlenen tüm bilimsel meteorolojik verileri, Vodafone'lu çiftçilere ücretsiz olarak sunuyoruz."

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Zirai Meteoroloji ve İklim Rasatları Daire Başkanı Osman Şimşek de hava durumu ve meteorolojik şartların, çiftçilerin merak ettiği en önemli hususlardan biri olduğunu belirtti.

Üreticilerin hava koşullarına göre hareket ettiğini bildiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Üreticimiz, ne zaman yağış olacak, ne zaman fırtına olacak, zirai don olayı olacak mı, olmayacak mı gibi, ürününü, bahçesini, serasını etkilemesi muhtemel, belki de büyük zararlara ve maddi kayıplara neden olabilecek meteorolojik şartları önceden bilmek ister. Meteorolojik şartlar hakkında önceden bilgi sahibi olan üreticimiz, zamanında alacağı tedbir ve önlemler sayesinde zararını en aza indirebilmekte ya da hiç zarar görmeden atlatabilmektedir. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü olarak bizler bu hizmeti yıllardan bu yana vermekteyiz ve tüm halkımız, çiftçimiz ve talep eden kurum ve kuruluşlarla paylaşmaktayız. Vodafone'nin hazırladığı ve Türk çiftçisinin hizmetine sunduğu 2434 Çiftçi Haber Paketi'nin ülkemize ve Türk tarımına faydalı olacağına inanıyoruz."

Konuşmaların ardından Vodafone abonesi çiftçiler Soner Akça ve Osman Yıldırım, paketin kendilerine sağladığı faydaları anlattı.

- KAYSERİ