Uzay'da Kurulacak Asgardia Ülkesi İçin En Çok Başvuru Yapılan İkinci Ülke Türkiye Oldu

Uzay'da Kurulacak Asgardia Ülkesi İçin En Çok Başvuru Yapılan İkinci Ülke Türkiye Oldu

Uzayda kurulması planlanan Asgardia adlı ülkede yaşamak için en çok başvurunun geldiği ülkeler sıralamasında Türkiye ikinci sıraya yerleşti. Türkiye'den en çok başvuru ise İstanbul'dan yapıldı.

Uzay'da Kurulacak Asgardia Ülkesi İçin En Çok Başvuru Yapılan İkinci Ülke Türkiye Oldu

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atılıyor. Bu proje kapsamında vatandaşlık başvurusunda bulunan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

TÜRKLER VATANDAŞLIK İÇİN AKIN ETTİ

Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık yüz bin insanın yaşayacağı Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. Bu kapsamda vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri ise Türkiye...

İSTANBUL'DAN 10 BİNDEN FAZLA BAŞVURU YAPILDI

Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapıldı. Çin'i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. Başka bir deyişle uzay vatandaşı olmak için başvuru yapan ülkeler arasında Türkiye ikinci sırada yer oldu. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu.

YÜZDE 77'Sİ ERKEK

Türkiye'den en çok başvuru yapılan kentler sıralamasında İstanbul'u 3 bin 564 ile Ankara, 2 bin 868 ile İzmir izledi. İstanbul'dan başvuru yapanlardan yüzde 77'sinin erkek olduğu, genel başvuru yapanlardan ise yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi.

KENDİ KURAL VE YASALARIYLA YÖNETİLECEK

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü'nü korumaya çalışacak. İskandinav mitolojisinden tanrı Odin'in hüküm sürdüğü Asgard'dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, "Yeryüzü'ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam" teklifi sunacak.