Uyanış: Büyük Selçuklu 'Terken Hatun' kimdir? Kim canlandırıyor? Hatice Şendil kimdir? Hayatı ve biyografisi - Haberler
Haberi Paylaş

Uyanış: Büyük Selçuklu 'Terken Hatun' kimdir? Kim canlandırıyor? Hatice Şendil kimdir? Hayatı ve biyografisi

Haberler.com - Haberler | Gündem
Uyanış: Büyük Selçuklu 'Terken Hatun' kimdir? Kim canlandırıyor? Hatice Şendil kimdir? Hayatı ve biyografisi

Reyting rekorları kıran Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde oyuncular merak ediliyor. En merak edilen isimlerden birisi ise Terken Hatun oldu. Peki Terken Hatun kimdir? Kim canlandırıyor? Hatice Şendil kimdir? Hayatı ve biyografisi sizlerle.

Uyanış: Büyük Selçuklu izleyicileri Terken Hatun'ın kim olduğunu merak ediyor. Peki Terken Hatun kimdir? Hayatı ve biyografisi nedir? Hatice Şendil kimdir, nereli, kaç yaşında, rol aldığı filmler nedir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Terken Hatun karakterini "Hatice Şendil" canlandırmaktadır.

Uyanış: Büyük Selçuklu 'Terken Hatun' kimdir? Kim canlandırıyor? Hatice Şendil kimdir? Hayatı ve biyografisi

Terken Hatun veya Celâliye Hatun, (d. (?) - ö. 1094, İsfahan ) Selçuklu Devleti'nin hükümdarı Melikşah'ın eşi ve I. Mahmud'un annesi.

Gerçek adı bilinmeyen Terken Hatun'un babası, Batı Karahanlıların kurucusu İbrahim Tamgaç Han'dır. 1064 veya 1068 yılında Sultan Melikşah ile evlenmiştir. Kocası hayatta iken oğlu Mahmud'un veliaht olarak atanması için üvey oğlu Berkyaruk taraftarı vezir Nizamülmülk ile mücadeleye girişmiştir. Kocasının ölümünü gizleyen Terken Hatun, Gazzali'nin oğlunun küçük yaşta olmasından dolayı sultan olamayacağına dair fetva vermesine rağmen kızının kocası Abbasi halifesi Muktadi'den oğlu adına hutbe okutmayı başardı.

Berkyaruk'u yakalatmak için İsfahan'a adam gönderdi ve İsfahan'ı teslim aldı. Nizâmülmülk'ün taraftarlarınca Rey'e götürülen Berkyaruk üzerine bir ordu gönderdi. Ordu yenilince Berkyaruk, İsfahan'ı kuşattı. Berkyaruk'a 500.000 dinar verip Fars ve İsfahan dışındaki hakimiyetini kabul etti. Azerbaycan meliki olan Berkyaruk'un dayısı İsmail bin Alp Sungur'a evlenme ve saltanatta ortaklık teklif etti. İsmail'e yardımda bulunup ordusunu teçhiz etti ancak İsmail, Berkyaruk'a yenilerek İsfahan'a sığındı. Kumandanlar Terken Hatun'un, İsmail ile evlenmesine mani oldular.

Mücadeleden vazgeçmeyen Terken Hatun, Emir Üner komutasında gönderdiği ordunun da yenilmesi üzerine tahtı ele geçirmek isteyen kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş ile kuvvetlerini birleştirmek üzere İsfahan'dan ayrıldı fakat yolda hastalanarak geri döndü ve bir süre sonra İsfahan'da öldü.

Hatice Şendil Sağyaşar, ya da bilinen adıyla Hatice Şendil (d. 2 Ağustos 1983, İstanbul), Türk oyuncu.

Hatice Şendil, 2 Ağustos 1983 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Annesi İstanbullu babası Antalyalı olan Hatice Şendil, Antalya'da büyüdü. 2 kız kardeşi vardır.

Üniversite eğitimini işletme üzerine aldı. 2001 yılında yapılan Miss Turkey yarışmasına katıldı ve 3.oldu. Ardından katıldığı Avrupa Güzellik Yarışması (Miss Europe) adlı yarışmada 4.oldu. 2001 yılında Çelik Erişçi'nin 8.albümünden ''Töre'' adlı şarkıda çekilen klipte oynadı. Oyunculuğun yanı sıra at binme dersleri aldı.

2008 yılında ''Kurtlar Vadisi Pusu'' dizisinde Ebru Alemdar rolünü oynadı.

2010 yılında ''Karadağlar'' dizisinde Erdal Özyağcılar, İbrahim Çelikkol, Korel Cezayirli, Burak Sağyaşar, Ahmet Rıfat Şungar ve Güzin Özyağcılar ile birlikte oynadı. Bu dizide ''Gülhayat'' karakterine can verdi.

2012 yılında başrolünü oynadığı ''Dila Hanım'' adlı dizide Erkan Petekkaya, Mahir Günşiray, Necip Memili ve Yonca Cevher ile birlikte rol aldı.

2014 yılında baş rolünü oynadığı Kaderimin Yazıldığı Gün adlı dizide Özcan Deniz ile birlikte rol aldı.

Şu anda Burak Sağyaşar ile evlidir. 2017 yılında Can adında bir oğlu olmuştur.

Film:

Hayat Öpücüğü - 2015 (Hayat)

Dizi:

Uyanış: Büyük Selçuklu - 2020 - Terken Hatun

Yüksek Sosyete - 2016 - Kendisi (Konuk Oyuncu)

Kaderimin Yazıldığı Gün - 2014 - Elif Yörükhan

Dila Hanım - 2012 - Dila Hanım

Karadağlar - 2010 Gülhayat

Geniş Aile - 2010 - Şelale (Konuk Oyuncu)

Kurtlar Vadisi Pusu - 2008-2010 - Ebru Alemdar

Yaban Gülü - 2008 - Laçin

Fesupanallah - 2007 - Gülpare

İki Yabancı - 2007- Zeyno

Eylül - 2005 - Aziza

Yeni Hayat - 2001 -Buket

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Uyanış: Büyük Selçuklu 'Terken Hatun' kimdir? Kim canlandırıyor? Hatice Şendil kimdir? Hayatı ve biyografisi - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.10.2021 06:38:54. #1.13#