Uşak'taki 19 Beldenin 9'u Köy Birisi Mahalle Oluyor

Uşak'taki 19 Beldenin 9'u Köy Birisi Mahalle Oluyor

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü Tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Uygulamasıyla Yapılan Nüfus Sayımlarının Sonuçlarına Göre Uşak'ın 19 Olan Belde Sayısı 8'e Düşecek. Nüfusu İki Binin Altında Bulunan 9 Belde Köy Olurken Merkeze Bağlı Bölme ile Kuyucak Köyü İse Uşak Belediyesi'ne Bağlanarak Mahalle Olacak.

Uşak'taki 19 Beldenin 9'u Köy Birisi Mahalle Oluyor

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasıyla yapılan nüfus sayımlarının sonuçlarına göre Uşak'ın 19 olan belde sayısı 8'e düşecek. Nüfusu iki binin altında bulunan 9 belde köy olurken merkeze bağlı Bölme ile Kuyucak köyü ise Uşak Belediyesi'ne bağlanarak mahalle olacak.

Nüfusu iki binin altında olan belediyelerin kapatılması ile ilgili yasa en fazla Uşak'ı etkileyecek. 24 belediyesi bulunan ilin yeni uygulama ile belediye sayısı 14'e düşecek. Edinilen bilgiye göre Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasında 19 beldenin 9 tanesinin nüfusu iki binin altında kaldı. Merkez ile iç içe giren Bölme Belediyesi de yeni uygulamaya göre Uşak Belediyesi'ne bağlanarak mahalle olacak. Uşak Belediye Meclisi yarın yapılacak Şubat ayı olağan toplantısında Bölme Belediyesi ile Kuyucak köyünün Uşak Belediyesi'ne bağlanıp bağlanmamasına karar verecek.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasında Ulubey İlçesi'ne bağlı Avgan (nüfus bin 860), Omurca (nüfus 707), Hasköy (nüfus 821) ve Kışla (nüfus 831) belediyeleri kapatılarak köy olacak. Sivaslı ilçesi'ne bağlı Ağaçbeyli Belediyesi (nüfus bin 164), Karahallı İlçesi'ne bağlı Karbasan (nüfus bin 950), Banaz İlçesine bağlı Büyükoturak (nüfus bin 225), Eşme İlçesine bağlı Ahmetler (nüfus bin 395) ile Güllü (nüfus bin 79) ve Merkez ilçeye bağlı Güre Belediyesi (nüfus bin 91) köy olacak.

BELDE VE KÖYLERDEKİ NÜFUS KENT MERKEZİNE KAYIYOR

Beldelerinin yarısı köy olacak Uşak'ın uygulamadan en fazla etkilenen il olması beklenirken belde ve köylerden kent merkezine yoğun bir göç dalgası yaşandığını gösteriyor. Bir önceki sayımda nüfusu 139 bin olan kent merkezi, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasında 172 bin 709'e ulaştı. Yine 2000 yılındaki nüfus sayımında 322 bin 313 olan ilin toplan nüfusu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasında 334 bin 115'e yükseldi. İl genelinde nüfus 12 bin artarken kent merkezinde nüfus 34 bin artış gösterdi. Bu rakamlarda Uşak'taki köyden kente göç dalgasını gözler önüne serdi. Köylerde yaşanan göçün sebebini araştıran CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Yandım, Mart ayında hazırladığı raporu meclise sunacağını ifade ederek göçün önlenmesi için çalışma yapılmasını isteyeceğini söyledi. Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün'de geçtiğimiz günlerde köy muhtarlarıyla yaptığı toplantıda köylerde yaşanan göç nedeniyle köy okullarının harabeye döndüğünü söylemişti. Sanayi kenti olan Uşak'ın teşvik yasasından en çok faydalanan illerin başında gelmesi ve sigortalı çalışan sayısındaki artışın köyden kente göçün en önemli sebebi olarak gösteriliyor.

(KY-YK)

10.02.2008 19:02 TSİ