Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Vaka sayıları binin altına düşerse yüksek ihtimalle okullar açılır
Advertisement

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Vaka sayıları binin altına düşerse yüksek ihtimalle okullar açılır

22.01.2021 09:06 | Son Güncelleme: 22.01.2021 11:16

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okulların açılabilmesi için hasta ve vaka sayısının düşmesi gerektiğini belirterek "Vaka sayısı binli rakamlara, hatta binin altına düşerse okulların açılmasının çok daha yüksel ihtimal olduğunu söylemek mümkün" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat'tan itibaren okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılıkları olduğunu açıklamıştı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da, Bakan Selçuk'un okulların 15 Şubat'ta açılacağı bilgisini verdiğini anımsatarak, "15 Şubat iyi bir hedef, tabii 15 Şubat'tan önce rakamları değerlendirmemiz gerekiyor. Ona göre yine Milli Eğitim Bakanlığı karar verecektir" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZIN DIŞARIYA ÇIKMAKTAN İTİNA ETMELERİ OKULLAR İÇİN DE ÖNEMLİ"

Prof. Dr. İlhan, okulların peyderpey açılması gerektiğine işaret ederek, "Bu sırada öğretmenlerimiz de aşıda ikinci grupta yer alıyor. Bu grubun aşılanması ile beraber günlük rutine dönmek söz konusu olabilir. Evet okullar açılacak belli bir zaman sonra, ondan sonra üniversitelerin açılması değerlendirilebilir elbette; ama vatandaşların gezmek için, sosyalleşmek için dışarıya çıkmaktan biraz itina etmeleri söz konusu olursa bu sefer hem okuluna giden çocuklarımız hem de işine giden kişiler daha rahat ederler. Sosyal alanlarda biraz tasarrufa gitmemiz söz konusu olursa pandeminin üstesinden çok daha rahat gelebileceğimizi vurgulamamız gerekiyor" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Vaka sayıları binin altına düşerse yüksek ihtimalle okullar açılır
Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

"OKULLARIN AÇILMASI ÇOK DAHA YÜKSEK İHTİMAL"

Prof. Dr. İlhan, okulların açılabilmesi için hasta ve vaka sayısının düşmesi gerektiğini belirterek, "Net bir rakam vermek pek mümkün değil; ama hastanın ötesinde vaka sayısının da aşağıya gelmesi gerekiyor. Vaka sayısında şu sıralar biraz yükseklik söz konusu. Vaka sayısı daha aşağıya gelirse, binli rakamlara, hatta binin altına düşerse okulların açılmasının çok daha yüksek ihtimal olduğunu söylemek mümkün; ama net bir rakam ile konuşmak doğru değil. Hep söylüyoruz, azalış ya da artış eğilimi söz konusu. Şu an 5-6 bin bandında vaka sayısı sabit gidiyor. Daha aşağıya yönelme eğilimi olur, binler civarına gelirse okulların açılması, peyderpey de diğer işletmelerin açılması söz konusu olabilir" ifadesini kullandı.

"HER ÜNİVERSİTENİN KENDİSİ KARAR VERMELİ"

Prof. Dr. İlhan, üniversitelerin eğitime çevrimiçi devam ettiğini, bazı programlarda ise yüz yüze eğitim yapıldığını belirterek, "Hem öğrencilerde hem de velilerde iki ayrı görüş mevcut. Bir grup özellikle, 'üniversiteler açılsın, tamamen yüz yüze olsun' derken, bir grup ise 'tamamen çevrimiçi olsun' diyor. Her iki grubun da kendince haklı gerekçeleri var. Ama doğru olan şu; rakamların gidişatına bakıp her üniversite kendi olanakları, kendi yeterlilikleri, yürüttükleri eğitim programları dahilinde eğitimin 'çevrimiçi+yüz yüze' ya da sadece 'yüz yüze' olacağına karar vermesi gerekecek. Üniversiteler kendi kararları ile bu süreci yönlendirecekler. Her üniversitenin kendi programını kendisi yaparak ilerlemesi doğru olacaktır" diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Vaka sayıları binin altına düşerse yüksek ihtimalle okullar açılır

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şaduman UNUTMAZ

Haber Yorumları (3)
BETTY: Vaka sayıları tekrardan yükselsin diye mi açılacak !!!
:): Okullar açık olduğu sürece virüsün bitmesi imkansız, çocuk okuldan alıp eve; evdekiler de çevreye yayıyor
CAMIŞ: okullarımızın fiziki altyapısı bu dönemde sorgulanır oldu. bu güzel bir şey. eksiklerimizin farkına varıyoruz. mesela laboratuvarlar neden sınıfa dönüştürülüyor koridora pimapen yapılıyor sınıfa dönüştürülüyor. ya da bir sınıfta 30-40 kişiyi tıkıyoruz. böyle olmaz eğitim. eksiklik binaysa eğer bizim ülkemizde en gelişmiş şeylerden biri bina dikmektir. gerekirse öğrenciler için 15 kişilik ferah sınıflar oluşturalım. ozaman salgın da olsa eğitim devam ederdi. madem eğitim en önemli gündemimiz.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Vaka sayıları binin altına düşerse yüksek ihtimalle okullar açılır - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.3.2021 02:49:46. #1.14#
title