Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak

Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak

Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği, bu yıl 23’üncü kez gerçekleştirilecek.

Karşıyaka Belediyesi tarafından organize edilen Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği, bu yıl 23'üncü kez gerçekleştirilecek. Şenliğe, 10 ülkeden ve Türkiye'nin farklı illerinden 143 çocuk katılacak.

İzmir'de, en uzun soluklu Çocuk Şenliği olma özelliğine sahip 'Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği'nin bu yılki yabancı misafirleri 19 Nisan'da İzmir'e gelecek. Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Rusya'dan 113, Türkiye'nin farklı illerinden 30 çocuğun konuk olacağı şenliğe, Karşıyaka'daki okullar da katılacak. Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde yapılan şenliğe bu yıl ilk kez Sırbistan'da katılacak. Ayrıca ilk kez Ege Bölgesi illerinden çocuklar da, şenlikte yer alarak coşkuya ortak olacak. Gelecek yıllarda Anadolu'nun farklı bölgelerinden öğrenciler şenliğe dahil edilecek.

RENKLİ GÖSTERİLER YAPILACAK

Dünya çocuklarının barış, dostluk ve kardeşlik mesajları vereceği şenlik boyunca, Karşıyaka'nın farklı noktalarında onlarca gösteri sunulacak. Şenlik kapsamında tüm grupların yöresel kıyafetleriyle katılacağı kortej yürüyüşü, 20 Nisan Pazartesi günü saat 17.30'da Karşıyaka Çarşı'da gerçekleştirilecek. Saat 18.00'de İskele önünde açılış töreni ve çeşitli gösteriler yapılacak, ardından Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı'nda açılış resepsiyonu düzenlenecek. Ertesi gün konuk çocuklara müzeler ve ören yerleri gezdirilecek. 23 Nisan günü heyecan ve coşku zirveye çıkacak. Final gösterileri saat 14.30'da, Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek. Misafir çocuklar 24 Nisan'da Karşıyaka'dan ayrılacak.

ŞENLİKTE EGENİN KÖYLERİNDEN ÇOCUKLAR DA OLACAK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da, konu hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek "Dünyada savaş sırasında açılarak, bir ülkenin kaderini değiştiren bir başka meclis yoktur. Bu kutlu günü çocuklara armağan eden bir lider ise ancak bize nasip olmuştur. Biz, o liderin çizdiği yolda ilerlemeye, çocuklarımızı vatan sevgisi ile büyütmeye ve 'Yurtta Barış Dünyada Barış' ilkesine inanarak, dünya kültürlerini kentimizde yaşatmaya devam edeceğiz. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak, şenliğimize Ege Bölgesi illerinden ve köylerinden 50 çocuğumuzu da dahil ederek Karşıyaka'da ağırlayacağız. Böylece Ege'nin çocukları önce Karşıyaka'daki arkadaşlarıyla kardeş olacaklar, diğer dünya kültürlerini tanımış olacaklar. Bunu ilk defa düzenliyoruz. Çünkü 23 Nisan'da uluslararası boyutta olan çocuk şenliğimizde, Egeli çocukları ilk önce birbirleri ile buluşturacağız. Önümüzdeki yıllarda Anadolu'ya açılacağız, Anadolu kültürünü de, Karşıyaka'ya getireceğiz. Tüm İzmir'i, coşkulu ve heyecan dolu etkinliklerimize bekliyorum" dedi.

KAYMAKAM VE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TOPLANTIYA GELMEDİ

Tanıtım toplantısını, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ve Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu ile birlikte gerçekleştireceklerini ifade eden Akpınar, Yücel ve İslamoğlu'nun katılmamasını ise şöyle yorumladı:

"Bu basın toplantısına sanıyorum kendilerinin önemli bir toplantısı olduğu için katılamadılar. 23 Nisan bizim için çok önemli. Çocuk Bayramı'ndan öte bir ulusun kuruluşu önemli bir gün. Böyle önemli bir günde daha önemli toplantıları da olabiliyormuş diye düşünüyorum. Başta Karşıyakalılar olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Türk halkının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum."

Karşıyaka Uluslararası Çocuk Şenliği'ne bu yıl 23. kez ev sahipliği yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Akpınar, sözlerini şöyle tamamladı: "Egemenliği gökten alıp millete teslim eden, dünyada eşine rastlanmayan bir vatan sevgisi ile Kurtuluş Savaşı'nı yöneten, zafer sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açan ve bu kutlu günü ülkenin geleceği olan çocuklarımıza armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, ilk parlamenterlerimizi ve dava arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. 23 Nisan siyaset üstü bir şeydir. Sanıyorum daha önemli bir toplantıları olacak ki gelmemiştir diye düşünüyorum. Çünkü kentin İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakamı da siyaset üstü insanlarıdır. Ben siyasi bir insanım. Halka hizmet ediyorum. Bir siyasi partiden seçildim. Ama onlar siyasi partiden seçilmedi, görevlendirilmedi. Onlar sonuçta devletin memuru. Ben, siyasi kimlikten bir insan olarak Karşıyaka'nın yüzde yüzünü kucaklıyorsam; Karşıyaka Kaymakamı, İlçe Milli Eğitim Müdürü benim gibi yüzde yüzünü kucaklayıp tüm siyasi düşünceleri kucaklamalı diye düşünüyorum. Demek ki daha önemli bir toplantıları vardı. Bana da herhangi bir bilgi ulaşmadı. Kortejde geçen sene yoktu halkla yürüdüm bu yılda yine halkla yürüyeceğim öyle görünüyor." - İZMİR

Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak
Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak
Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak
Uluslararası Çocuk Şenliğinde Çocuklar İzmir'de Buluşacak

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title