Ülkelerine Gidebilmek İçin Bariyerleri Ezip Geçtiler

Ülkelerine Gidebilmek İçin Bariyerleri Ezip Geçtiler

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine gitmek için kuyruğa giren Suriyeliler, izdihama neden oldu. Şu ana kadar ülkelerine dönen Suriyelilerin sayısı 30 bini aştı

Bayramı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler çıkan iznin ardından sınır kapısına yığıldı. Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'da yaşanan izdihamda ezilme tehlikesi geçirenler oldu. Şu ana kadar 30 binden fazla Suriyeli ülkesine döndü.

TEDBİRLERE RAĞMEN İZDİHAM YAŞANDI

İzdiham yaşanmaması için kurulan dev çadırlar ve 5 ayrı toplanma noktasına rağmen gruplar halinde ülkelerine dönen Suriyeliler yaşanan izdihamda zor anlar yaşadı. Bariyerleri yıkıp geçiş yapanlar bile oldu.

AKIN AKIN ÜLKELERİNE DÖNÜYORLAR

Suriyeliler, Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenlik, huzur ve barışın geldiği topraklardaki köyleri ve şehirlerine dönüyor. Halep'in, Azez, Çobanbey, El Bab, Carabulus ilçeleri ile Mare, Soran, Aktarin kasabaları ve köylerine Ramazan bayramı için giden Suriyelilerin sayısı 30 bini aştı.

14 TEMMUZ'A KADAR ÜLKELERİNDE KALACAKLAR

Ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorlandıkları gözlenirken, yaşlılar ve çocuklar,40 dereceye yaklaşan sıcaklar nedeniyle zor anlar yaşadı. Bayram için ülkelerine giden Suriyeliler 14 Temmuz'dan itibaren Türkiye'ye dönmeye başlayacak.

"TÜRKİYE'DEN ALLAH RAZI OLSUN"

Suriyeli Mustafa Celil, 4 yıldır Türkiye'de yaşadığını ifade ederek, "Gaziantep'te ayakkabı işi ile uğraşıyorum. 4 Yıldır Suriye'ye gelmiyorum. Allah razı olsun Türk devletinden, bize böyle bir imkan sağladılar. Allah razı olsun Recep Tayyip Erdoğan'dan, bize böyle bir imkan verdiği için çok teşekkür ediyorum. 3 çocuğum var özellikle Öncüpınar'dan geçişimize izin verdikleri için, çünkü Cilvegözü'nden geçmemiz büyük sıkıntı oluyordu" dedi.