Tuşba Cami-i Kebir Camisi'nin Temeli Atıldı

Tuşba Cami-i Kebir Camisi'nin Temeli Atıldı

03.10.2017 15:40 | Son Güncelleme: 03.10.2017 15:40
Tuşba Cami-i Kebir Camisi'nin Temeli Atıldı

Tuşba ilçesinde yapımına başlanan, Tuşba Cami-i Kebir Camisi için temel atma töreni düzenlendi.

Tuşba ilçesinde yapımına başlanan, Tuşba Cami-i Kebir Camisi için temel atma töreni düzenlendi.

Camiler ve Din Görevlilieri Haftası kapsamında, İstasyon Mahallesi'nde düzenlenen tören, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu, törende yaptığı konuşmada, yeni camiler yaptırmanın veya varolan camileri korumanın, yaşatmanın, yüce Allah'a samimi kul olmanının en büyük tezahürü olduğunu söyledi.

Zorluoğlu şunları söyledi:

"Camiler gönülleri imar etmek için inşa edilirler. Gönülleri imar edenler yeryüzünü de imar ederler. İnşa edilen her yeni cami bu topraklara vurulmuş yeni bir mühürdür. İnşa edilen her yeni cami bu topraklarda Hakk'ın ve hukukun tahsisi için atılmış önemli bir adımdır. İnşa edilmiş her cami birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin ve bu kardeşliğimizin de kıyamete kadar süreceğinin önemli bir işaretidir. Yine inşa edilen her cami terörün, terör örgütlerinin bu kardeşliğimize asla halel getirilemeyeceğinin çok önemli bir işaretidir. Camilerimizin, minarelerimizin kıyamete kadar bu topraklar üzerinde dimdik kalmasını, ezan seslerinin bu semalarda sonsuza kadar yankılanmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum."

Yapımı tamamalandığında 3 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceğini söyleyen Tuşba Kaymakamı Meral Uçar ise, "Camimizin bünyesinde aynı zamanda konferans salonları, erkek ve kadın taziye evlerinin yanı sıra Kur'an kursları bulunuyor. Bu ibadethanemizin inşallah gerek yerel aktörlerin gerekse de Vanlı hayırseverlerin desteğiyle bir an önce açılması en büyük temennimdir." dedi.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise 6-7 Ekim olaylarında terör örgütü ve yandaşlarının başta camileri ve ibadethaneleri ve Kur'an kurslarını yaktığını ifade etti.

Özgökçe, şunları kaydetti:

"Bugün camileri imar eden, hizmete açan ve halkın gönlüne dokunan bir yönetim var. Bu yönetim halkla birlikte yürüyor. Terör örgütlerinin sonu gelecek. Devletimizin kararlı duruşuyla başta bölücü terör örgütü FETÖ olmak üzere hiç kimse bu aziz vatan üzerinde, bu halkı bölemeyeceklerini öğrendiler. Suriye ve Irak'ı ne hale getirdiklerini gördük. Özellikle İstasyon Mahallemiz'de, Van'ımızda bu Cami-i Kebirler, kentlerin kalbi olan camiler inşa edildikçe dinsizlik peşinde koşan, memleketi ateizme, dinsizliğe sürüklemek isteyenler, camiler kurulduktan sonra cevaplarını alacaklar."

İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Tuşba ilçesinde büyük bir camiye ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Arvas, "Orta Asya, Selçuklu ve Osmanlı izleri taşıyan ve kendine has projesiyle bir cami inşa etmek adına proje yaptık. Bu cami 2 bin 500 kişiliktir. Çadır kısmı dediğimiz kubbe altı ise 900 kişiliktir. Cami ve kubbede direkler bulunmamaktadır. Orta Asya'daki şehirlerden ilham alınarak caminin projesi gerçekleştirilmiştir."

Arvas caminin maliyetinin yaklaşık 6 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından okunan dualar ile caminin temeli atıldı.

Programa Vali Yardımcısı Ahmet Başbaydar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, siyasi parti başkanları, STK temsilcileri ve mahalle sakinleri katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title