Tugfo Avrupa Turnesi Tamamladı

Tugfo Avrupa Turnesi Tamamladı
Bültenler - Haberler | Güncel

Sabancı Vakfı'nın kurulmasını sağladığı ve Ana Destekçisi olduğu TUGFO, İstanbul'un ardından Avrupa'daki müzikseverlerle buluştuğu 8 konser gerçekleştirdi.

Sabancı Vakfı'nın kurulmasını sağladığı ve Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), İstanbul'un ardından Avrupa'daki müzikseverlerle buluştuğu 8 konser gerçekleştirdi. Şef Cem Mansur yönetimindeki TUGFO, 12. yılında Türkiye'nin en başarılı konservatuarlarından seçilen 81 genç müzisyen ile Çekya, Slovakya, Avusturya, Macaristan ve Polonya'da Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

TUGFO'nun bu yılki Avrupa turnesinin repertuvarında, aynı zamanda şef Cem Mansur'un da hocası olan dünyaca ünlü ABD'li orkestra şefi, besteci, yazar ve piyanist Leonard Bernstein'ın doğumunun 100. yılı şerefine müzisyenin iki önemli eseri "Divertimento" ve "Serenade"ın yanı sıra Prokofiev'in "5'inci Senfoni"si ve "Mozart'ın 24'üncü Piyano Konçertosu" da yer aldı. Cemal Reşit Rey'in "Enstantaneler" adlı eseri de Avrupa'nın en önemli konser salonlarında müzikseverlerle buluştu.

TUGFO VE STEPHEN KOVACEVİCH AYAKTA ALKIŞLANDI

TUGFO'ya Avrupa konserlerinde eşlik eden solistler ise Alena Baeva ve Stephen Kovacevich oldu. Genç yaşta elde ettiği başarılarla adını duyuran Alena Baeva, Bernstein'ın Serenade adlı eserinde genç müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşırken; Avrupa turnesinin son ayağında TUGFO'ya 20'nci yüzyılın en büyük piyanistleri arasında yer alan Stephen Kovacevich eşlik etti.

Büyük bestekarların eserlerine getirdiği yorumlarıyla hayranlık uyandıran ve Grammy adaylığı bulunan Kovacevich, genç müzisyenlerle performans gösterdiği Avrupa'nın en önemli klasik müzik sahnelerinden Varşova Ulusal Filarmoni'de ayakta alkışlandı.

VİYANA KONSERİ AVUSTURYA RADYOSU'NDAN YAYINLANDI

Seçkin repertuvarıyla her yıl Avrupa'nın önemli salonlarında dinleyiciyle buluşan Şef Cem Mansur yönetimindeki genç yetenekler bu yıl da Prag'ın görkemli sahnelerinden Smetana Hall, Bratislava'nın önemli mimari yapılarından biri olan Slovak Radyo Konser Salonu ve Viyana'nın önemli kültür merkezlerinden Radio Kulturhaus'ta konser verdi. TUGFO'nun Viyana konseri Avusturya Radyosu yayını ile büyük dinleyici kitlelerine ulaştı.

TUGFO, TÜRKİYE'YE ÖNEMLİ MÜZİSYENLER KAZANDIRIYOR

Türkiye'nin tüm konservatuarlarından seçilen başarılı genç müzisyenlerden oluşan ve faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı çatısı altında sürdüren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası her yıl Avrupa'nın farklı ülkelerinde konserler veriyor. Avrupa Ulusal Gençlik Orkestraları Federasyonu'na (EFNYO) tam üyesi olan TUGFO, aynı zamanda genç müzisyenlerine, federasyona üye olan orkestralar ile birlikte ortak projelere katılma, yurt içi ve yurt dışı festivallerde konser verme ve orkestralar arası değişim programlarından yararlanma gibi fırsatlar sunuyor.

Sabancı Vakfı, Türkiye'nin uluslararası arenada tanıtımında da etkili olan bu projeye verdiği destekle, genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkânı sunarken, onları destekleyerek ülkelerine bir değer olarak kazandırmayı amaçlıyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title