Karadeniz'in En Uzun Teleferiği Deneme Seferlerine Başladı

Karadeniz'in En Uzun Teleferiği Deneme Seferlerine Başladı

Trabzon'da kurulan Karadeniz'in 3 bin 100 metre ile en uzun mesafeli teleferik projesinde ilk deneme seferi başarıyla tamamlandı.

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde kurulan Karadeniz'in 3 bin 100 metre ile en uzun mesafeli teleferik projesinde ilk deneme seferi başarıyla tamamlandı.

KARADENİZ'İM EN UZUN TELEFERİĞİ OLDU

Kıyından 530 rakımlı Beşikdağ'ına yaklaşık 10 dakikada ulaşılacak projede çevredeki vatandaşlar, ilgiyle izlediği teleferiğin seferlere başlamasını ve projenin tamamlanmasını da heyecanla bekliyor.

Beşikdüzü ilçesinde Beşikdağ'ını teleferik ile buluşturan ve 2 yıl önce temelleri atılan projede sona yaklaşıldı.

Proje kapsamında tellere yerleştirilen kabinlerin ilk deneme sürüşleri yapıldı. 3 bin 100 metre uzunluğunda 2 kabinli var gel sistemiyle çalışacak teleferiğin her kabini 55 kişi kapasiteli olup, saatte yaklaşık 250-300 kişiyi deniz seviyesinden Beşikdağı'na sıfırdan 535 metre rakımına 10 dakikalık seyahatle çıkaracak.

Bölgede 'Beşikdağ Turizm ve Doğa Sporları Merkezi? adı altında bir turizm destinasyonu da oluşturmaya çalışan ve yaklaşık 100 milyon liraya mal olan projenin tamamlanarak Nisan ayında hizmete açılması hedefleniyor.

'BU KONUDA İDDİALIYIZ'

Proje ile ilçenin cazibe merkezi olacağını belirten Beşikdüzü İlçe Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, "Trabzon'da turizm dendiği zaman sadece Sümela Manastırı, Uzungöl'ü hatırlıyoruz. 3, 4 ve 5'inci destinasyonları bu bölgede oluşturmak zorundayız. Biz Beşikdüzü olarak bu konuda iddialıyız. Trabzon'un batısında, Giresun-Trabzon sınırında bir cazibe merkezi, bir çekim merkezi olma yolunda çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

İLÇE HALKI HEYECANLA BEKLİYOR

İlçede oturanlar ilk deneme seferlerini ilgiyle izlediklerini ve projenin tamamlanarak hizmete girmesini heyecanla beklediklerini söyledi.

Projenin tamamlanmasını heyecan ve istekle beklediğini dile getiren ilçe sakini Mustafa Beşel, "Proje bitme aşamasında. Böyle bir projenin ilçemize yapılması bizi heyecanlandırdı ve heveslendirdi. Biz ilçemizi seviyoruz. Bu projenin hem ilçeye hem de bölgeye ekonomik ve turizm açısından ciddi bir katkısı olur. Proje tamamlanırsa ilk yolcusu ben olurum. Umarız binmek için maddi imkanlar da buna elverişli olur" diye konuştu.

'MUHAKKAK BİNECEĞİM'

Projeyi olumlu bulduğunu ifade eden ilçeli Serkan Genç, "Askere giderken proje devam ediyordu. Şimdi tezkere aldım proje hemen hemen tamamlandı. Ordu'da bir kez deneyimim olmuştu. Ama burada muhakkak bineceğim" dedi.

'İLÇEMİZ MARKA OLACAK'

İlçede muhtar olan Mustafa Kılıç ise bölge kalkınmasında turizmin büyük etkisi olacağının altını çizerek şöyle dedi:

Bu proje Beşikdüzü'nün bir çıkış yolu. İlçede tarım ve hayvancılık bitme noktasına geldi. Artık turizm, olmasa olmazlarımızdan birisidir. Teleferik ve devamındaki sosyal alanlarla proje kapsamında ilçemiz marka olacak. Teleferikle yöremizde uluslar arası bir turizm gelişmesi yaşanacaktır. Ben bineceğim, bölgeye gelen misafirlerimizi de buraya getireceğiz. Çok heyecan verici bir gelişme projenin sona yaklaşması. Başkanımız ilçemiz için bir şans bence.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İNCELEMİŞTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçen yılki bölge ziyaretinde incelemelerde bulunduğu proje için Beşikdağ'ının tepesine çıktım, teleferiğinizi gördüm. Bu teleferik bittiği zaman buraya kimler gelecek düşünün. Güzel bir teleferik oluyor. Bu teleferik, buraya moderniteyi getirecek değerlendirmesinde bulunuştu.

Kaynak: DHA