Toyota Türkiye'de 2016 Yılında Vites Yükseltiyor

Toyota Türkiye'de 2016 Yılında Vites Yükseltiyor

Toyota Türkiye'de 2016 Yılında Vites Yükseltiyor
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. CEO'su Orhan Özer, Türkiye'deki üretimin hızlandığını ve işçi alımlarına başladıklarını belirterek, 2016 yılının başında da ciddi bir istihdam olacağını söyledi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. CEO'su Orhan Özer, Türkiye'deki üretimin hızlandığını ve işçi alımlarına başladıklarını belirterek, 2016 yılının başında da ciddi bir istihdam olacağını söyledi. Özer fabrikaya alınacak işçi sayısıyla ilgili rakam vermedi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ. Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer'in fabrika yemekhanesinde düzenlenen iftar programına, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Ali İnci ve Recep Uncuoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç ve çok sayıda gazeteci katıldı.Toyota Türkiye CEO'su Orhan Özer, iftar sonrasında gazetecilere işçi alımı, fabrika üretiminde son durum ve sendikalaşma konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Özer, Toyota Sakarya Fabrikası'nda adet üretim süresinin 112 saniyeye düştüğünü ve üretim hızlandığı için işçi alımlarına başladıklarını kaydetti.

ÜRETİM HIZLANDI, İŞÇİ ALIMI BAŞLADI

2016 yılının başından itibaren ciddi sayıda işçi alımı yapacaklarını da ifade eden Orhan Özer şöyle konuştu:

"Toyota Türkiye başarılı bir şirket biliyorsunuz. Başarının özü birliktelik. Şu anda aldığımız işçiler, İşkur ile almıyoruz. Sözleşmeli işçi olarak alıyoruz ve içlerinden iyi olanları daimi kadroya geçiriyoruz. Üretim hızımız biraz arttı. 112 saniyeye geldik. Bunun için ihtiyaç olan arkadaşları alıyoruz. İşkur'dan bir alım yapmıyoruz ama zaman içinde yapacağız. İşçi alımlarına başlayacağız. Ocak ayı olmayabilir, daha sonraki aylar olabilir. Önemli sayılarda işçi alımına başlayacağız."

'SENDİKALAŞMA İŞÇİNİN KARARI'

Toyota CEO'su Özer, otomotiv sektöründe yaşanan sendikal krizle ilgili konuşarak, Toyota Türkiye'de sendikalaşma durumunun tamamen işçilerin vereceği karara bağlı olduğunu söyledi.

Özer, "Sendikalaşma konusunda fikrimi söylemiştim. İşçimizin kararı başımızın üstünde. Biz öyle ya da böyle herhangi bir baskı ya da tercih durumunda değiliz. İşçilerimiz o yönde adım atmıyor. Adım atmaya ihtiyaç duymuyor. Şu anda da durum aynı şekilde. Diğer şirketlerde olanlar da üzücü. Biz de olsun kesinlikle istemezdik. Bu olay daha fazla devam etseydi sektöre ve ülkeye zarar verebilecek pozisyona geçecekti" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE OTOMOTİVDE OLUMLU İLERLİYOR'

Otomotiv sektöründe Türkiye'nin son dönemde olumlu bir süreç geçirdiğini ifade eden Özer, "Türkiye pazarı neredeyse yüzde 50 arttı. Rusya'nın açığınız biz kapattık. Bu ihracat rakamlarında görünmüyor ama bizim üretimiz sayımızda görebiliyoruz. Türkiye'de olumsuzluk değil, olumluluk var" diye konuştu.

Basın açıklamalarının devamında Vali Hüseyin Avni Coş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu söz alarak çalışmalarından dolayı Toyota Türkiye AŞ. yönetimini tebrik etti. İftar programı, fotoğraf çekimleriyle son buldu.

- Sakarya

Toyota Türkiye'de 2016 Yılında Vites Yükseltiyor
Toyota Türkiye'de 2016 Yılında Vites Yükseltiyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title