Haberler

Tortum'da HES'lere Sil Baştan

Güncelleme:

Erzurum'un Tortum İlçesi'ne bağlı Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinden geçen 3 ayrı HES için rapor istendi.

Erzurum'un Tortum İlçesi'ne bağlı Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinden geçen Ödük Çayı üzerinde 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' raporu üzerine, geçen yıl yapımına başlanan 3 ayrı Hidroelektrik Santrali ( Hes ) için Danışay 14'üncü Dairesi, yeni ÇED raporu istedi.

Tortum'un Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinden geçen Ödük Çayı üzerinde kurulan üç ayrı HES için iki kez Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu verildi. İlk raporda bilirkişi heyetinin incelemesine göre 'ÇED gereklidir' raporu verilirken, diğerinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelen üç kişilik heyetin araştırması sonucu Erzurum 2'nci İdare Mahkemesi 'ÇED gerekli değildir' raporu verdi. Böylece bölgede 2 yıl gecikmeli olarak geçen yıl HES yapımına başlandı. Ancak mahkemenin verdiği kararı bölge halkının başvurusuyla temyiz edilerek Danıştay'a gönderildi.

DANIŞTAY BOZDU

Danıştay 14'üncü Dairesi bir yıl aradan sonra 16 Mayıs 2012'de verdiği kararda Erzurum 2'nci İdare Mahkemesinin verdiği kararı, 'Bilirkişi heyetlerinin yeterli ve gerekli uzmanlığa sahip kişilerden belirlenmediği görülmüştür' diyerek bozdu.

Bölge halkının Avukatı Ercüment Şenol, Ödük Vadisinde yapılan 3 ayrı HES'in hukuka aykırı olduğunu savunarak şunları söyledi:

"Ödük vadisinde iki kez keşif yapıldı. Birincisinde bilirkişi heyetinin incelemesi sonucu 'ÇED gereklidir' kararı verildi. İkinci heyetin incelemesinin ardından Erzurum 2'nci İdare Mahkemesi 'ÇED gerekli değildir' kararıyla HES yapımına izin verdi. Bu kararı temyiz ettik. Danıştay 14'üncü Dairesi bir yıl sonra bizi haklı buldu. Danıştay yeniden keşif yapılıp sonucuna göre karar verilmesini istedi. Hukuka aykırı olan yerel mahkemenin kararı bozulmuştur. Ancak Erzurum Valiliği, Bağbaşı halkına olan karşıtlığını devam ettirerek bu kararı düzeltmeye çalışıyor. Bu tutum yanlıştır. Danıştay da Valiliğin yaklaşımının yanlış olduğunu gördü. Orada direnen halkın da Danıştay'ın bozma kararından sonra direnişinin hukuka uygun olduğu yargı makamları tarafından da tescil edilmiş oldu."

HES DİRENİŞİNDE NELER OLMUŞTU?

Tortum'un Serdarlı, Bağbaşı ve Pehlivanlı beldelerinden geçen Ödük Çayı üzerine kurulacak HES'lerin yapımını engellemek için düzenlenen eylemlerde özellikle kadınlar ön plana çıktı. Polis, Jandarma ve özel güvenlik görevlilerinin direnişi kırmak için yaptığı çalışmalar sırasında yer yer çatışmalar da yaşandı. Bu olaylar nedeniyle 260 kişinin jandarma tarafından ifadesi alındı. HES şantiyesinde çalışanlar, hakarete uğradıkları iddiasıyla Bağbaşı'ndan 10 kişi hakkında 50 bin liralık tazminat davası açtı. 5 Eylül günü yapılan eylemde 14 kişi hakkında 250 lira para cezası ve adli takip, 26 Eylül'de ise 11 kişi hakkında 500'er lira para cezası ve adli takip kararı verildi. - Erzurum

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Serdarlı Bağbaşı Tortum HES Politika Güncel Haberler

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yüreğir, Çukurova 16-17 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Karatay, Meram 16-17 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Gaziemir 16-17 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Gemlik, Nilüfer, Osmangazi 16-17 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Muratpaşa, Alanya 16-17 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik 16-17 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çubuk, Beypazarı, Ayaş 16-17 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI l İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları 2024! CANLI maç izle! (BUGÜNKÜ MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 16 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 17 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Temmuz burç yorumları nedir? Diyarbakırlı Ramazan Hoca neden öldürüldü, ne olmuştu? Ramazan Pişkin'i öldüren şahıs ne ceza aldı? YKS 200, 210, 220, 230, 240, 250, 260, 270, 280, 290, 300 puanla nereye girebilirim? YKS hangi bölümler gelir? Han Yunus nerede? Han Yunus nereye bağlı? Han Yunus nasıl yönetiliyor? Rahmi Özkan'ın hastalığı nedir, neden hastaneye kaldırıldı? Avukat Rahmi Özkan'ın sağlık durumu nasıl? Tercih yapıp yerleşmeyince OBP puanı düşer mi? Tercih yapınca OBP puanı tekrar kullanılır mı?
Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title