Haberler

  Mars'a çarpan meteorun açtığı krater şaşkınlık yarattı!

  Güncelleme:

  Mars'a çarpan meteor gezegende büyük bir sarsıntıya neden olurken, oluşturduğu devasa krater ise yeni ortaya çıktı.

  Güneş sisteminde şimdiye kadar tanık olunan en büyük meteor çarpmalarından birisi iki farklı Mars görevi tarafından kaydedildi. Bu etki, sismik dalgaların gezegeni ciddi bir şekilde sarmasına neden olurken, bilim adamlarının Mars'ın iç yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağladı.

  Mars'ta oluşan krater gezegen hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağladı

  24 Aralık 2021'de gerçekleşen bu çarpışmanın sonucu olarak NASA Insight aracı ile 4 büyüklüğünde bir deprem gözlemlenmişti. Ancak, Mars Reconnaissance Orbiter tarafından yörünge üzerinden toplanan yüzey görüntülerini inceleyen araştırmacılar, meteor çarpmasının ardından oluşan depremlerle aynı anda oluşan devasa bir krateri farketmiş durumdalar.

  Bu kadar büyük bir kraterin görülmemiş bir şey olduğunu aktaran araştırmacılar, bu sayede Mars hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceklerini umuyor. Bilim insanları keşfedilen kraterin jeoloji tarihinde heyecan verici bir an olduğunu söylerken, araştırmalara devam edeceklerini belirttiler.

  James Webb, 11.5 milyar yıllık gökkuşağı düğümü görüntüledi

  Gezegene çarpan meteorun 5 ila 12 metre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor. 152 metre genişliğinde ve 21 metre derinliğinde bir krater oluşturan bu çarpılma gezegenle ilgili yeni bulgular sağladı. Gezegene çarptığında, yüzeyin altındaki katmanları açığa çıkaran meteor ve kraterden 37 kilometre uzaklığa kadar enkaz parçası fırlattığı ortaya çıktı.

  Metourun çarpması ile devasa bir kraterin ortaya çıkmasının yanı sıra gezegen yüzeyinde sismik dalgalar yayıldı. Bu yüzey dalgalarının oluşumunun oldukça nadir olduğunu belirten araştırmacılar, bu sayede gezegenin kabuk yapısı hakkında daha fazla bilgiye ulaştıklarını belirtiyor.

  Bu yeni bilgi ile birlikte araştırmacılar, çarpma alanı ve yayılan parçalar arasındaki alanının daha yüksek bir yoğunluğa sahip olduğunu ortaya koydu. Önceki ölçümler ise, arazinin altındaki kabuğun daha düşük bir yoğunluğa sahip olduğunu ifade ediyordu. Bu yüzeyde ise farklı kaya türleri veya yerin altındaki kayaların gezegenin diğer bölgelerinden farklı bir süreçle oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

  Mars'a çarpan bu büyük meteor araştırmacıların kızıl gezegene daha geniş bir açıdan bakmaları gerektiğini göstermiş oldu. Peki siz Mars yüzeyi ve oluşan krater hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Aralık Güneş Haberler

  LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

  LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

  Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

  Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

  KKTC'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Miçotakis'e 'Bize sataşma' dedim

  KKTC'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Miçotakis'e 'Bize sataşma' dedim

  Bakmadan Geçme

  Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
  Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

  Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title