Haberler

  Instagram'ın CEO'su Threads için üçüncü taraf API geliştiriyor

  Güncelleme:

  Instagram'ın CEO'su Adam Mosseri, Threads için üçüncü taraf bir API geliştirmek üzere aktif olarak çalıştıklarını açıkladı. Bu hamle, yayıncılara içerik oluşturuculardan daha fazla fayda sağlayabileceği endişelerine yanıt olarak geldi.

  Instagram'ın CEO'su Adam Mosseri, ekibinin Threads için üçüncü taraf bir API geliştirmek üzere aktif olarak çalıştığını açıkladı. Bu hamle, böyle bir API'nin yayıncılara içerik oluşturuculardan daha fazla fayda sağlayabileceği endişelerine yanıt olarak geldi.

  Threads 'in Twitter'a (ya da X'e) eşdeğer olmamasının nedeni olarak bir geliştirici API'sinin bulunmaması gösteriliyor

  Öncelikle API nedir dilerseniz onu bir açıklayalım: API, bir yazılımın başka bir yazılımda tanımlanan işlevlerini kullanabilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Türkçede "Uygulama Programlama Arayüzü" olarak tanımlanan bu sistem; web uygulaması, işletim sistemi, veritabanı, donanımlar ve yazılım kütüphaneleri için kullanılabilir.

  Mosseri: "Üzerinde çalışıyoruz. Derdim, içerik üreticilerinin içeriklerinden ziyade platformda yayıncı içeriklerinin artması. Ancak halletmemiz gereken bir şey gibi görünüyor."

  API yeterince kapsamlıysa, üçüncü taraf uygulamalar ve web deneyimleri aracılığıyla Threads ile etkileşim kurmak için yeni yollar açma potansiyeline sahip. Ayrıca, şu anda Threads'te bulunmayan listeler veya belirli konuları takip etme gibi özellikleri de sunabilir.

  Threads, X'i (Twitter) bitirmeye kararlı: Premium özellik ücretsiz sunuldu!

  Özellikle, X (eski adıyla Twitter) ve Reddit gibi büyük sosyal platformlar, üçüncü taraf geliştiriciler için zorluklar yaratan API politikası değişiklikleri uygulayarak uygulamaların kapanmasına veya platformlarla bağlantının kesilmesine yol açtı.

  (Mesela herkesin bilebileceği bir örnek olarak Twitter ile entegre çalışan ekran görüntüsü uygulaması Picao.me bu API kısıtlamasından etkilendi ve artık ücretsiz kullanamıyorsunuz.)

  Threads, aylık yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcısıyla Mastodon, Bluesky ve diğer X türevi platformlar gibi yeni alternatiflere kıyasla geliştiriciler için umut verici bir fırsat sunuyor.

  Threads'in açık sosyal medya protokolü ActivityPub ile entegrasyonu açık bir soru olarak kalmaya devam ediyor. Mosseri, Threads'i bu protokolle ilişkilendirme taahhüdünü dile getirmiş ve fediverse adı verilen platformda profil doğrulamasını etkinleştirerek bu yönde küçük bir adım attı.

  Mark Zuckerberg zorla Threads kullanmanızı istiyor!

  Tam ActivityPub desteği hayata geçirilirse, Threads gönderileri Mastodon, Reddit alternatifi Lemmy ve bu protokolle çalışan diğer platformların içerikleriyle birlikte görünebilir.

  Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  adam mosseri Instagram Threads CEO Sosyal Medya Teknoloji Haberler

  Emeklilerin zam farkının hesaplara yatacağı tarih belli oldu

  Emeklilerin zam farkının hesaplara yatacağı tarih belli oldu

  Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

  Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

  Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

  Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

  Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi

  Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title