Haberler

  Büyük Patlama'dan Önce Bir Evren Vardı" İddiası

  Güncelleme:

  Büyük Patlama öncesi bir evrenin varlığından haberiniz var mıydı?

  Büyük Patlama öncesi bir evrenin varlığından haberiniz var mıydı? "Sir" ünvanlı Profesör Roger Penrose bu evreni görebileceğimizi öne sürüyor.

  Nobel ödülü sahibi fizikçi Big Bang'den önce var olmuş bir evrenin günümüzde görülmesinin mümkün olduğunu söylüyor.

  Kara deliklerin varlığını kanıtlayan çalışmaları ile öne çıkan Sir Roger Penrose göklerde bulduğu "Hawking Points" dediği altı sıcak nokta ile de adını duyurmuştu.

  Bu noktaların çapı Ay'dan sekiz kat daha büyük ve adını kara deliklerin radyasyon akıtıp buharlaştığı teorisinin sahibi Profesör Stephen Hawking'den alıyor.

  Kara deliklerin buharlaşması uzun bir zaman dilimine yayılıyor ve bu dilimin içinde bulunduğumuz evrenimizin yaşından da uzun bir süre olduğunu düşünürsek bu da süreci gözlememizi imkansızlaştırıyor.

  89 yaşındaki Sir Roger'ı dinleyince öğreniyoruz ki, eski evrenlerdeki ölü kara delikler –ya da aeons- günümüzde görülebilir. Bu doğrulanır doğrulanmaz Profesör Hawking'in teorileri de doğrulanmış oluyor.

  Roger Penrose.

  "Big Bang başlangıç değil, Big Bang'den önce başka bir şey mevcuttu ve bu şeye gelecekte sahip olacağız."

  BİZİM BIG BANG, ÖNCEKİ AEONUN UZAK GELECEĞİ

  Kendisi de çılgın bir teori olduğunu söylüyor ve devam ediyor: "O uzak gelecek başka bir aeonun Big Bang'i oluyor. Böylece bizim Big Bang'imiz önceki bir aeonun uzak geleceği olan bir şeyle başlamıştı ve benzer kara delikler buharlaşıyor olmalıydı- Hawking buharlaşması yoluyla- ve gökte Hawking Noktaları dediğim bu noktaların oluşmasına sebep oldular. Bunları görebiliyoruz."

  "Bu noktalar Ay'ın sekiz katı büyüklüğünde ve biraz ısınmış bölgeler. Altı farklı noktanın varlığını kanıtlayacak delile sahibiz." diye devam ediyor sözlerine!

  Teorisinin yayınlandığı günden bugüne tartışmalara konu olmaya devam ediyor çünkü birçok bilim insanı evrenin yeni bir Big Bang'den önce -Big Crunch kasılmasına geçmeden hemen önce -genişlediğine inanıyor.

  Stephen Hawking.

  1783'te John Mitchell teorilerinde kara deliklerden bahsettiğinde de epey tartışma konusu olmuştu. Bir nesne aşırı yoğunlaştığında, yerçekimi ışığın sızmasını durdurur diye de tahmin yürütmüştü.

  Ancak Albert Einstein bu teoriyi gerçeklik yerine matematik merakı diye reddetti.

  Einstein'in ölümünden dokuz yıl sonra Sir Roger, nesneler çok yoğunlaştıklarında kaçınılmaz sonuçlar doğar ve yerçekimsel bir çökme ile sonlanırlar ve doğanın bilinen tüm kanunlarının durduğu yerdir diye ispatladıktan sonra makalesi Einstein'den sonra izafiyet teorisine yapılmış en önemli katkı olarak görüldü.

  30'lu yaşlarında yolda metro istasyonuna yürürken aklına gelen bu fikir nihayet yarım yüzyıl sonra tanınmaya başlandı!

  Kaynak: Space Mag Türkiye / Teknoloji

  Stephen Hawking Haberler

  Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

  Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

  Macron'dan Filistin sözü: Gerekli reformlar yapılırsa tanırız

  Macron'dan Filistin sözü: Gerekli reformlar yapılırsa tanırız

  Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

  Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

  Bakmadan Geçme

  30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Voleybolda yeşil kart nedir, yeşil kart neden gösterilir? #129342 Arda Güler'in bonservis bedeli ne kadar? İşte Arda Güler'in piyasa değeri
  Çorum'un Alaca ilçesini sel vurdu! Evler ve tarım arazileri sular altında kaldı

  Çorum'un Alaca ilçesini sel vurdu! Evler ve tarım arazileri sular altında kaldı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title