Teknik Direktörlükte Plaj Futbolu Tarihine Adını Yazdıran Zıco, Fenerbahçe'de…

Teknik Direktörlükte Plaj Futbolu Tarihine Adını Yazdıran Zıco, Fenerbahçe'de…

Teknik Direktörlükte Plaj Futbolu Tarihine Adını Yazdıran Zıco, Fenerbahçe'de…
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Spor

- Arthur Antunes Coimbra, Kısa Adı "Zico" 3 Mart 1953 Tarihinde Brezilya'nın Rio De Janeiro Kentinde Dünyaya Geldi. 1971 Yılında İlk Olarak 18 Yaşında Brezilya'nın Flamengo Takımında Profesyonel Futbol Hayatına Başladı. Daha İlk Yılında 22 Maçta 20 Gol Atınca Taraftarlar Ona Dünyanın Gelmiş Geçmi...

- Arthur Antunes Coimbra, kısa adı ¨Zico¨ 3 Mart 1953 tarihinde Brezilya`nın Rio de Janeiro kentinde dünyaya geldi. 1971 yılında ilk olarak 18 yaşında Brezilya`nın Flamengo takımında profesyonel futbol hayatına başladı. Daha ilk yılında 22 maçta 20 gol atınca taraftarlar ona dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olan Pele`nin özelliklerini taşıdığı için “Beyaz Pele¨ demeye başladı. Zico, Flamengo forması altında 9 kez Guanabara Kupası, 7 kez Rio de Janeiro şampiyonu, 4 kez Brezilya şampiyonu birer kez de Libartedores kupası ile Copa Intercontinental`in sahibi oldu. Arjantin 1978, İspanya 1982 ve Meksika 1986 Dünya Şampiyonaları`na katıldı. 3 kez de altın topun sahibi olarak dünyanın en iyi futbolcusu seçildi. Binden fazla maçta oynayan Zico, 729 kez fileleri havalandırdı. Bunlardan 508 tanesi Flamengo forması altında atıldı. Brezilya milli formasını da 89 kez giyen Zico, 66 gol attı. Zico`yu sadece 114 maçta attığı 98 gol atan Pele geçebildi.

1983 yılında Flamengo`dan İtalya`nın Udinese takımına transfer olan Zico, o dönemde 4 milyon Dolar transfer ücreti ile tüm zamanların en yüksek transferine imza attı. 1983-85 yıllarında Udinese`nin altın çağına imza atan Zico`ya İtalyanlar “Udine kralı¨ adını taktılar. İtalya`da fazla tutunamayan Zico, 1986 yılında tekrar Brezilya`ya geri dondu. Son olarak 2 Ekim 1989 tarihinde Flamengo forması altında Flumiense`ye karşı oynayarak, kramponlarını asma kararı aldı. Zico, profesyonel futbol hayatına son verdikten sonra bir süre siyaset yapmaya başladı. Collor de Mello eyaleti hükümetinin spor genel sekreteri olan Zico, Japonya`nın Kashimna takımından kendisine cazip bir teklif gelince, futbola geri dönme kararı aldı. Japonya`da 1993 yılına kadar Kashimna forması giydi. Zico, futbolu bıraktıktan sonra, önceleri kendisini plaj futboluna adadı. Plaj futbolunda gösterdiği başarı Zico`yu bu alanda genel koordinatörlüğe kadar yükseltti. 2005 tarihinde Japonya Milli Takımı`nda kendisine teklif gelince plaj futbolunu bırakarak bu ülkeye gitti. Ancak Zico`lu Japonya, Almanya`da düzenlenen Dünya Kupası`nda daha ilk turda kupaya veda etmek zorunda kaldı.

Zico`nun antrenörlük hayatı ise, futbolculuğunun aksine pek başarılarla dolu değil. Sadece Japonya`yı çalıştırdıktan sonra Fenerbahçe`nin başına geçmesi, Brezilya`da bir risk olarak görülüyor. Brezilya basınına göre Zico, hep Avrupa`da bir kulüp çalıştırma hayali ile yaşadı. Ancak Avrupa`dan kendisine herhangi bir teklif gelmeyince, Japonya`ya gitmek zorunda kaldı. Fenerbahçe`den gelen teklif, bu nedenle onun için hayallerinin gerçekleştiği anlamına geliyor. Fenerbahçe`de başarılı olur mu, olamaz mı sorusuna ise, Brezilya`da şimdilik hiçkimse net cevap veremiyor. Zico`nun futbolda antrenör olarak tek başarısı ise plaj futbolunda. Ülkesini plaj futbolunda üç kez dünya şampiyonu yapan Zico, bu başarısı ile teknik direktör oldu ve adını plaj futbol tarihine yazdırdı. Ancak çim sahada hoca olan Zico`nun tek başarısı ise Japonya`nın Dünya Kupası`na katılmasını sağlayarak, ilk turda elenmesi.

(HABER : Mehmet ÇİFTÇİ/ GİR)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title