Tayland'da 12 metre uzunluğunda 5 bin yıllık balina iskeleti bulundu

Tayland'da 12 metre uzunluğunda 5 bin yıllık balina iskeleti bulundu

27.11.2020 13:47 | Son Güncelleme: 27.11.2020 15:34

Tayland'da yüzde 80'inden fazlası kurtarılan ve yaşının 3 bin ila 5 bin arasında olduğu tahmin edilen bir balina iskeleti bulundu. 12 metre uzunluğundaki iskeletle ilgili konuşan bir hayvan araştırmacısı bulunan parçanın oldukça nadir olduğunu ve yapılan incelemeler sayesinde 'geçmişe bir pencere açılacağını' belirtti.

Kasım ayının başında başkent Bangkok'un batısındaki sahilden 12 kilometre uzaklıkta kemikler tespit edildi. Bulunan kemiklerin başarılı bir şekilde korunmuş olan bir balina iskeletine ait olduğu ortaya çıktı. Söz konusu balinanın 3 ile 5 bin yaşları arasında olduğu düşünülüyor.

Tayland'da 5 bin yıllık balina iskeleti bulundu

YÜZDE 80'İNDEN FAZLASI KURTARILDI

Balinanın iskeletine ilişkin fotoğraflar Tayland Çevre Bakanı Varawut Silpa-archa tarafından paylaşıldı. Taylandlı Bakan Silpa-archa şu ana kadar iskeletin yüzde 80'inden fazlasının kurtarıldığını ifade ederken 3 metre uzunluğundaki kafatası, omurlar, kaburgalar, yüzgeçler ve bir kürek kemiğinin kurtarılanlar arasında olduğunu belirtti.

Tayland'da 5 bin yıllık balina iskeleti bulundu

'GEÇMİŞE BİR PENCERE' AÇACAK

Uzmanlar, 12 metre uzunluğundaki iskeletin Bryde balinasının bir parçası olduğunu kaydederken keşfin özellikle deniz seviyeleri ve biyolojik çeşitlilik üzerine araştırmalar için 'geçmişe bir pencere' sağlayacağını savunuyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi'nden Memeli Hayvan Araştırmacısı Marcus Chua, kısmen fosilleşmiş kemiklerin "nadir bulunan bir parça" olduğunu söyledi. "Asya'da bu kadar iyi durumda bulunan çok az balina fosili var" diyen Chua, bulunan kemiklerin iyi durumda olduğunu dile getirdi.

Tayland'da 5 bin yıllık balina iskeleti bulundu

GEÇMİŞTEKİ TÜRLER HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUNABİLECEK

Chua, keşfin uzmanlara geçmişteki bazı türler hakkında daha fazla bilgi verebileceğini dile getirdi. Chua, bugün yaşayan Bryde balinalarıyla kıyaslandığında süreci de ortaya çıkaracağını aktardı. İskeletin, deniz seviyesi tahmini, tortu türleri ve çağdaş biyolojik topluluklar dahil olmak üzere dönemin paleobiyolojik ve jeolojik koşullarına ilişkin daha fazla bilgi verebileceğini savunan Chua, "Bu keşif, iskeletin tarihi belirlendiğinde geçmişe bir pencere açacak" ifadesini kullandı.

Tayland'da 12 metre uzunluğunda 5 bin yıllık balina iskeleti bulundu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (3)
YAHYA: Türkiye’de olsaydı bizim hükümet öyle yerleri hemen imara açıp betonize yapar.
ESKİCİ: Çok iyi ya , o kemiklere dokunmak isterdim
HANZO: GEÇMİŞTEKİ TÜRLER HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUNABİLECEK...buradaki türler kelimesini Türkler diye okudum..10 dakikadir düsünüyordum..balinalarla Türklerin ne alakasi var..neyse uyandim:-)))
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title