Tarla parası ne zaman verilecek 2021? Tarla destek parası nedir, nasıl alınır?

Tarla parası ne zaman verilecek 2021? Tarla destek parası nedir, nasıl alınır?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Tarla parası ne zaman verilecek 2021? Tarla destek parası nedir, nasıl alınır?

Tarla parası ne zaman verilecek 2021? sorusu hız kesmeden aranan konular arasında yer alıyor. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olanlara özel olarak geliştirilen tarla destek parası hakkında sorulan Tarla destek parası nedir, nasıl alınır? Tarla destek parası hangi ürünlere verilir? sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Tarla destek parası hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

TARLA DESTEK PARASI NEDİR?

Devlet tarafından tarla sahibi olan kişilere ve aynı zamanda bu tarlalarda tarımcılık faaliyetleri gösteren kişilere verilen tarla destek parası, dönüm başına hesaplanmaktadır. Süs bitkisi, meyve ve sebze gibi bitkilerin yetiştirildiği, tarımsal faaliyetlerin aktif olarak yapıldığı alanlara sahip olan çiftçiler; devlet desteğinden yararlanabilmektedir.

TARLA DESTEK PARASI NASIL ALINIR?

Tarla sahiplerinin veya çiftçilerin tarla destek parası imkanlarından yararlanabilmeleri adına geliştirilen tarla destek parası, üretici vasfı taşımaları ve aynı zamanda da Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na başvuru yapmadan önce; Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi almaları gereklidir.

Tarım müdürlüklerine yapılan başvurunun ardından, Müdürlük tarafından uzman ekip tarla bölgesine gelerek; gerekli incelemeler neticesinde tarlanın uygunluğunu ölçecektir. Bunun ardından tarla destek parası alıp almayacağınıza karar verilmektedir.

ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan kişilerin ödemeleri gereken tutarlar, dönüm miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan ve belgesi bulunan kişiler için ödeme tutarı;

 • 1 Dönümden 10 dönüme kadar= 5 Türk Lirası
 • 10 Dönümden 50 dönüme kadar= 10 Türk Lirası
 • 50 dönümden 100 dönüme kadar= 15 Türk Lirası
 • 100 dönüm ve üzeri= 20 Türk Lirası

Tarla destek parası, ekilen ve biçilen ürünlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Devlet tarafından verilen bazı destekler aşağıda yer almaktadır.

TARLA DESTEK PARASI HANGİ ÜRÜNLERE VERİLİR?

Aromatik süs bitkileri dönüm başına 100 TL

Sera desteği dönüm başına 150 TL

Sebze ve meyve dönüm başına 50 TL

Fındık üretim desteği dekar başına 170 TL

Tüm bunların yanı sıra, aynı zamanda çiftçiler tarafından yapılacak olan başvurular esnasında 10 Türk Lirası dosya masrafı ve aynı zamanda 2.5 Türk Lirası da onaylı belge ücreti alınmaktadır.

ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK ÖDEME TARİHLERİ

Mazot gübre dönüm parası listesi desteği devlethaber.net Ödemeler TC kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleştiriliyor. TC kimlik numarasının son rakamı 0, 1, 3, 5, 7, 9 olan vatandaşlar mazot gübre desteği ödemelerini belirlenen takvimlere göre 18:00'den sonra hesaplarına yatması ile alacak.

Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

132 dekar araziye sahip olanlar bu arazileri için üç kez toprak analizi yaptırması gereklidir. Mazot gübre desteği alabilmek için her 50 dekar için 1 analiz yaptırma şartını sağlıyor olmak gereklidir.Bu durumda çiftçilerin arazilerinin her 50 dekar için 1 analiz yaptırmaları gereklidir. Toprak analizi olmayan araziler için mazot gübre desteği verilmemektedir.100 dekar arazi içinher 50 dekarda bir iki adet analiz yaptırır ve kalan 32 dekar için analiz yaptırmama halinde sadece 100 dekar için gübre desteği alınacaktır. Kalan 32 dekar için de sadece mazot desteği alınabilir.

Destekleme kapsamında mazotun 100 TL' lik mazotun 50 TL' si devlet tarafından karşılanacak.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında;buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek sağlanıyor.

 • Çeltik kütlü pamuk dekar başına mazot 62 TL, gübre ise 4 TL toplamda 66 TL destek sağlanıyor.
 • Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek ürünlerinde mazot 22 TL, gübre ise 4 TL toplamda 26 TL destek sağlanıyor.
 • Patates ürününde mazot desteği 27 TL , gübre ise 4 TL olmak üzere toplamda 31 TL destek sağlanıyor..
 • Yağlık Ayçiçeği, Soya ürünlerinde 26 TL mazot, gübre 4 TL olmak üzere toplamda 30 TL destek sağlanıyor.
 • Dane Mısır ürünlerinde 25 TL mazot, 4 TL gübre desteği toplam 29 TL destek sağlanıyor.
 • Kuru Soğan, Kanola, Aspir, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri Mazot 17 TL, gübre 4 TL toplam 21 TL destek veriliyor.
 • Zeytin 15 TL mazot, 4 TL gübre toplam 19 TL destek veriliyor.

Mazot Gübre Desteği TC Numarasına Göre Sorgulama

Süt desteği ödemeleri TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak. Buna göre, TC kimlik numarasının sonu "8, 6, 4" olanlar 19 Şubat 2021 tarihi saat 18.00'den, "0, 2" olanlar ise 26 Şubat 2021 tarihi saat 18.00'den sonra yapılacaktır. Diğer ödemeler ise tek parça halinde yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title