Haberler

Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı Devam Ediyor

Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı devam ediyor Prof. Dr. John Foreyt: "Amaç her zaman sağlıklı olmak, kilo değil" "Hükümetle, endüstriyle beraber çalışmak obezite problemini azalacak"ANKARA - Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı devam ediyor.

Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı devam ediyor

Prof. Dr. John Foreyt:

"Amaç her zaman sağlıklı olmak, kilo değil"

"Hükümetle, endüstriyle beraber çalışmak obezite problemini azalacak"

ANKARA - Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı devam ediyor. Prof. Dr. John Foreyt, "'Amaç her zaman sağlıklı olmak, kilo değil" dedi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Konferansı, ikinci gününde de devam ediyor. Tarım politikaları, sağlıklı beslenme ve obeziteye ilişkin birçok konuya dair sunumların yapıldığı zirvede, Prof. Dr. John Foreyt de bir sunum gerçekleştirdi. Foreyt, Sunumundan sonra yaptığı açıklamada, "Obezite problemi hakkında konuşmak için bugün buraya davet edildim. Bununla ilgili dünyada neler yapmalıyız gibi konular üzerinde konuşmak için buradayız" ifadelerini kullandı.

"Hükümetle, endüstriyle beraber çalışmak obezite problemini azalacak"

Dünyadaki aşırı kilolu insanların sayısının 2 milyar olduğunu kaydeden Foreyt şöyle devam etti:

"Dünyada aşırı kilolu insanların sayısı 2 milyar. Amerika da dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülkeler bununla ilgili ne yapabiliriz? Benim bugünkü sunumumun konusu davranışları değiştirmek ve tüm dünyadaki obeziteyi azaltmak. Mesela beslenme davranışlarını değiştirmenin yolu Türkiye'deki bütün sistemle beraber çalışmak. Hükümet, sağlık sistemi, eğitim sistemi ve benzerleri gibi. Bunların hepsi davranışları değiştirmeye yardımcı olmak için etkileşim içinde. Bunu nasıl yapabiliriz? Obeziteyi nasıl değiştirebiliriz? İlk adım farkına varmak. Öğle yemeğimi yediğimde ne yediğimi yazacağım. Kaç kalori aldığımı not edeceğim. Bu obezite tedavisinde bir numara hepimiz için. Farkına varmanın yollarından biri. Bir diğeri iyi beslenme. Öğle yemeğinde ne yediğimden sorumluyum. Çevreyi nasıl değiştirebiliriz, benim için ve herkes için sağlıklı beslenme açısından bunu daha kolay hale getirebilmek için düzenli egzersiz yapmak da çok önemli. İkinci adım stresle, gerginlikle, baskıyla, yalnızlıkla,endişeyle başa çıkmak. Bunların hepsi yediğimiz şeylerde etkili olan psikolojik faktörler. Engellerle mücadele etmek de ne yediğimizi etkiliyor.Neden yemem gerektiği gibi sağlıklı yemiyorum ya da neden yapmam gerektiği gibi egzersiz yapmıyorum sorularında da etkili. Sosyal spor, aileyle birlikte yemek yemek çok farklı, evde yemek pişirmek, sokakta bir restoranda yemek sosyal bir spor. bir beslenme kulübü bulmak, ya da sağlıklı kalmaya çalışmak için diğer insanlarla birlikte çalışmak da etkili. Benim mesajım, obezite için sadece tek bir sebep arama. Obezite gerçekten çok karmaşık bir mesele. Hükümetle, endüstriyle ortak gibi beraber çalışmak obezite problemini azaltıp değiştirecek."

"Türkiye'de ve tüm dünyada bütün sistemle beraber çalışmaya ihtiyacımız var"

Her şeyden önce insanların tükettikleri gıdalardan kendilerinin sorumlu olduklarının altını çizen Foreyt, "Davranışların değiştirilmesinde etki açısından hükümet gerçekten önemli bir rol oynuyor ama hükümet bunu kendi başına gerçekleştiremez. Hükümet bunu işe yarar hale getirmek için endüstriyle beraber çalışmalı, yemek şirketleriyle birlikte çalışmalı, diğer sosyal kuruluşlarla beraber çalışmalı. Şeker vergisi uygulanarak, yiyeceklere bazı etiketler yerleştirilerek bununla ilgili çalışmalara yapılabilir ama bu kesin çözüm değil. Yararlı yönde bazı değişiklikler olabilir ama kesin bir çözüm değil. Türkiye'de ve tüm dünyada bütün sistemle beraber çalışmaya ihtiyacımız var. Bunu yaparak değişiklikleri etkileyebilirsin, çevreyi değiştirerek yediklerini etkileyebilirsin. Ne yediğimden ben sorumluyum, ama bu değişiklikleri daha kolay yapabilmek için hükümet bana yardım edebilir, sokaktaki yiyecekler bana yardım edebilir" şeklinde konuştu.

"Amaç her zaman sağlıklı olmak, kilo değil"

Davranışları değiştirmenin yolunun küçük değişiklikler. olduğunu vurgulayan Foreyt, hükümetin de bu konudaki çalışmaları ve yardımlarıyla obezitenin azalacağını kaydetti. Foreyt, "Davranışları değiştirmenin yolu aslında küçük değişiklikler. Küçük değişiklikler büyük değişiklikler yapmayı çok kolay hale getirecek. Mesela kişisel olarak aşırı kiloyla mücadele ediyorsun. İlk olarak 2,5 kilo kaybetmek zorundasın. Harika yararı göreceksin. Tansiyonun düşecek, şekerin düşecek. Hamburgerle başa çıkmak için yada öğle yemeği için küçük değişiklikler yapmak isteyeceksin. Küçük değişiklikler yapmak bütün dünyada bu değişiklikleri yapıyoruz, Sağlıklı olmak için çok büyük oranda kilo vermen gerektiğini düşünme. Hepimiz zayıf olamayabiliriz ama sağlıklı olabiliriz. Amaç her zaman sağlıklı olmak, kilo değil. Kendi davranışlarımızdan bir sorumlu olmalıyız. Yemek endüstrisi ve diğer bütün sektörlerde. insanlara yardım etmek için hükümeti cesaretlendirmeliyiz. Sağlıklı yemek yemeyi daha kolay hale getirmeli ve daha iyi egzersiz yapılmalı. Daha sonra toplumdaki obezite problemindeki azalmayı göreceğiz" açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Hükümet Genel Haberler

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title