Taliban'ın 20 yıl önceki halinden pek farkı yok! Hırsızlar için uygulanan "el kesme" cezası geri geliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Taliban'ın 20 yıl önceki halinden pek farkı yok! Hırsızlar için uygulanan "el kesme" cezası geri geliyor

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

20 yıl sonra Afganistan'da yeniden yönetimi ele geçiren Taliban verdiği ılımlı mesajları çabuk unuttu. Taliban'ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi hırsızlar için uygulanan "el kesme" cezasının geri geleceğini açıklarken, "Kimse bize yasalarımızın ne olması gerektiğini söyleyemez. İslam'a uyacağız ve kanunlarımızı Kuran'a göre yapacağız" ifadelerini kullandı.

Dünya haftalardır Afganistan'dan gelen haberler e ve görüntülere kilitlenmiş durumda. 20 yıl sonra ülkenin kontrolünü yeniden ele geçiren Taliban verdiği ılımlı mesajları çabuk unutmuşa benziyor. Zira ülkeden gelen görüntüler Taliban'ın ilk dönemi ile benzer bir yönetim anlayışı sürdüreceğini gözler önüne seriyor.

Taliban'dan bu durum teyit eden bir açıklama geldi. Taliban'ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi hırsızlar için uygulanan 'el kesme' cezasının geri geleceğini açıkladı.

Ülkenin başkenti Kabil'de The Associated Press'e konuşan Turabi, "Kimse bize yasalarımızın ne olması gerektiğini söyleyemez. İslam'a uyacağız ve kanunlarımızı Kuran'a göre yapacağız" dedi. Turabi bu cezanın Taliban'ın ilk döneminden farklı olarak stadyumlarda yapılmayabileceğinin altını çizdi.

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi. Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Taliban'ın 20 yıl önceki halinden pek farkı yok! Hırsızlar için uygulanan
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (28)
TEVHİD İsa Altuntas:Egerki kuran a gore gitmeyecekse zaten muslumanlikla alakalari yok. Öyle yapiyor ise Allah tan hakiyla korkuyodur demek bunu laik kafalilqr anlayamaz
BAKİ KULLAP :bu her önüne gelenin fikrini beyan edeceği bir konu değil.islamın hırsızlığa nasıl baktığı ile ilgi bir konu olduğu için öncelikle müslüman olanları ilgilendirir ve aynı zamanda islamı bilen ehil insanların fikri ve verecekleri kaynaklar önemlidir.Hırsızlık varsa bunun bir müeyyidesi de olacaktır ancak hassas konudur .Onun için önüne gelen sallamasın....
Sadık Yıldırım:Hırsızlık iyi birşey değil, burada da uygulanmalı. Eminim çok kişinin eli kolu giderdi.
500
title