Suriye'de YPG'ye ait Hummer zırhlısı ele geçirildi

Suriye'de YPG'ye ait Hummer zırhlısı ele geçirildi

17.10.2019 15:14 | Son Güncelleme: 17.10.2019 15:33

Suriye'nin doğusunda başarılı bir şekilde icra edilen Barış Pınarı Harekatı'nda Suriye Milli Ordusu, Amerika'nın terör örgütü YPG'ye verdiği Hummer zırhlısını ele geçirip ganimet olarak kullandı.

Barış Pınarı Harekatı 9. gününde başarılı devam ederken köşeye sıkışan teröristler çareyi kaçmakta bulunuyor. Kaçan teröristler bölgeden giderken kullandıkları silah ve araçları geride bıraktı. Suriye Milli Ordusu, Amerika'nın terör örgütü YPG'ye verdiği Hummer marka zırhlı araçları ele geçirdi.

TERÖRİSTLER KAÇIYOR GERİDE GANİMET BIRAKIYOR

Fırat'ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekatı'nın terör örgütü PKK/YPG'de moral bozukluğu ve çözülmeye neden olduğu, Rakka ve Tabga bölgelerinde örgütün zorla silah altına aldığı 600'e yakın teröristin firar ettiği, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına teslim olan terörist sayısının da 40'ı geçtiği belirtildi. Bölgeden kaçan teröristler elindeki araç ve silahları, Suriye Milli Ordusu'na ganimet olarak bırakıyor.

NE OLMUŞTU?

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaşın ardından ülkenin kuzeyindeki Fırat Nehri'nin doğusunda bulunan yerleşim alanları, terör örgütü PKK/YPG tarafından işgal edildi. Terör örgütü, ele geçirdiği bölgelerdeki Arap ve Türkmen nüfusu da uyguladığı baskıyla göçe zorladı. Demografik yapıyı değiştirmeye çalışan teröristlerin zaman zaman Türkiye'ye yönelik saldırı ve tacizleri, TSK'nın anında müdahalesiyle engellendi.

Terör örgütünün sınır güvenliğine yönelik tehdit oluşturması ve çağrılara rağmen ABD ile diğer ülkelerin desteğiyle silah bırakmaması üzerine Türkiye, Fırat'ın doğusuna askeri harekat düzenleyeceği mesajını verdi. Bunun üzerine ABD ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler doğrultusunda ağustos ayında, bölgenin güvenli hale getirilmesi için Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Müşterek Harekat Merkezi oluşturuldu. Fırat'ın doğusunda ortak hava ve kara devriyelerinin yapılmasına rağmen sürecin uzamasıyla rahatsız olan Türkiye, bölgede 9 Ekim Çarşamba günü saat 16.00'da 'Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı.

Suriye'de YPG'ye ait Hummer zırhlısı ele geçirildi
Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title