Süleyman Felek'in Kabirleri Tahrip Edildi

Süleyman Felek'in Kabirleri Tahrip Edildi

Ordu’nun 1869 yılında belediye olmasının ardından 9. belediye başkanı olan ve 1898-1902 yılları arasında yaptığı belediye başkanlığında Ordu’nun şehir düzenine geçilmesinin ilk mimarı olarak bilinen Süleyman Felek’in Çambaşı Yaylası’nda bulunan aile mezarlığı defineciler tarafından tahrip edildi.

Süleyman Felek'in Kabirleri Tahrip Edildi

Ordu'nun 1869 yılında belediye olmasının ardından 9. belediye başkanı olan ve 1898-1902 yılları arasında yaptığı belediye başkanlığında Ordu'nun şehir düzenine geçilmesinin ilk mimarı olarak bilinen Süleyman Felek'in Çambaşı Yaylası'nda bulunan aile mezarlığı defineciler tarafından tahrip edildi.

1883 yılı Temmuz ayında meydana gelen büyük yangının ardından bir türlü toparlanamayan ve şehir düzenini oluşturamayan Ordu'da ısrarlar üzerine 1898 yılında belediye başkanı olan Süleyman Felek, görev yaptığı 4 yılda şehir imar planının hayata geçirilmesinde etkili bir rol oynadı. Bu sebeple "Ordu'nun kurucu belediye başkanı" olarak anılan Süleyman Felek, 1902 yılında görevinden kendi isteğiyle ayrıldı. Ordu'da yaylaların ağası olarak bilinen ve "Felo Süleyman Ağa" olarak tanınan Süleyman Felek, Ordu'dan Çambaşı Yaylası'na kadar atı ile bir başkasının toprağına basmadan gittiği birçok kaynakta dile getiriliyor.

Ordu'nun Kurucu Belediye Başkanı Süleyman Felek ve ailesinin Çambaşı Yaylası'nda bulunan kabirleri bugün içler acısı haliyle görenleri üzüyor. Yayla sakinleri defineciler tarafından tahrip edilen kabirlerde bulunan tarihi mezar taşlarının kamyonlara yüklenerek götürüldüğünü belirterek, yetkilileri yaylada bulunan bu tür tarihi eserleri korumaya davet etti. - ORDU