Suat Uğurlu Baraj Gölü Üzerine Köprü Yapılması
Haberler » Yerel » Haber

Suat Uğurlu Baraj Gölü Üzerine Köprü Yapılması

Samsun'un Ayvacık İlçesi Suat Uğurlu Baraj Gölü Üzerinde Yapımına Başlanan Ayvacık-eynel Köprüsü İnşaat Çalışmaları İçin İhaleyi Alan Yüklenici Firma Şantiyesini Kurdu ve Dolgu Hafriyat Çalışmalarına Başladı

Suat Uğurlu Baraj Gölü Üzerine Köprü Yapılması

Samsun'un Ayvacık ilçesi Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerinde yapımına başlanan Ayvacık-Eynel Köprüsü inşaat çalışmaları için ihaleyi alan yüklenici firma şantiyesini kurdu ve dolgu hafriyat çalışmalarına başladı

Baraj yapılmadan önce ilk köprü projesi 1918 yılında yapılan, ancak hayata geçirilemeyen köprüye yöre halkı yaklaşık 1 asır sonra kavuşmuş olacak. Samsun'un Ayvacık ilçesinde Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerine, 9 köy, Ordu Akkuş ilçesi ve Salıpazarı arasındaki ulaşımı sağlayacak ve 10 bin nüfusa hitap edecek. Projenin 9.3 milyon YTL'ye mal olması öngörülen köprünün yapım inşaat şantiye çalışmalarına start verildi. 1980 yılından bu yana halkın gündeminde olan ve bir türlü yapımına başlanamayan Ayvacık Eynel Köprüsü, KÖYDES Projesi, Samsun İl Özel İdaresi'nin Samsun ve Türkiye'nin en büyük KÖYDES Projesi olarak dikkat çekiyor. Proje, sudan suya açıklığı 270 metre olup, köprü açıklığı 216 metreden oluşacak ve 9 milyon 300 bin YTL'ye mal olacak. 540 gün iş takvimi olarak belirlenen projenin, 2008 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yapımına başlanan yeni köprünün dolgu çalışmalarına törenle başlandı. Baraj gölü üzerindeki 70 metrekarelik alan dolgu çalışmalarına kurban kesildikten sonra İlçe Müftüsü Musa Uzun tarafından dua okunarak çalışmalara start verildi. Törende, ilçedeki görevine yeni başlayan Ayvacık İlçe Kaymakamı Erdinç Dolu ile AK Parti Ayvacık İlçe Başkanı Kemalettin Gökçe de hazır bulundu.

Ayvacık AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Gökçe, ilçelerin en büyük sorunlarından birisinin daha AK Parti iktidarı ile çözülmeye başladığını söyledi. Gökçe, “Köprü adına bu gün başlattığımız buradaki bu çalışma bizleri olduğu kadar halkımızı çok memnun etti. Köprü, Ayvacık halkının 1 asırlık rüyasının gerçeğe dönüşmesi anlamına geliyor. Artık Erbaa-Taşova-Çarşamba-Salıpazarı-Ordu ili Akkuş ilçelerindeki karayolu bağlantı yolumuz da hizmete açıldıktan sonra Ayvacık kör talihini yıkacak, doğal güzelliklerinin yer aldığı turizmi daha da büyüyecek ve hak ettiği yere gelecektir" dedi.

İlçe Müftüsü Musa Uzun ise Eynel Köprüsü'ne ilk hafriyat dökülmesinin bir hayal ve rüyayı gerçeğe dönüştürdüğünü ifade etti.

Ayvacık İlçe Kaymakamı Erdinç Dolu da, "Bugün burada bu hazırlıkların ilk aşaması olan 70 metrelik alanda ki dolgu çalışmalarımıza başladık. KÖYDES Projeleri çerçevesinde en büyük proje olan bu köprü projesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayvacık'ta başlanan bu çalışmalar neticesinde Ayvacık ilçesinin en büyük sorunlarından birisi daha çözülmüş olacak. Ancak bizler yolun daha başındayız. Asıl çalışmamız şimdi başlıyor. Ayvacık doğa güzellikleri ile mükemmel bir ilçe ve bu cevheri mutlaka tüm yurda ve dünyaya duyurmalıyız. Her türlü çalışmalarımız ve yeni köprü inşaatımız şimdiden halkımıza hayırlı olsun" diye konuştu.

(EŞ-SA)

01.11.2007 20:30 TSİ