Tyson'a Vize Yok! - Haberler
Haberi Paylaş

Tyson'a Vize Yok!

Tyson'a Vize Yok!

Eski ağır sıklet boks şampiyonu Mike Tyson'un Yeni Zelanda vizesi Başbakan John Key tarafından iptal edildi.

Eski ağır sıklet boks şampiyonu Mike Tyson'un Yeni Zelanda vizesi, Başbakan John Key'in, Tyson'ın tecavüzden mahkumiyetini gerekçe göstererek, ziyaretine karşı çıkmasından sonra iptal edildi.

"Demir Mike", "Gezegenin en belalısı" gibi lakaplarıyla bilinen ABD'li eski ağır sıklet boks şampiyonu Mike Tyson'ın, gelecek ay gitmeyi planladığı Avustralya ve Yeni Zelanda'daki yardım etkinliği için Yeni Zelanda'dan aldığı vize iptal oldu.

Yeni Zelanda'nın Göçmenlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Kate Wilkinson, vizenin iptaline gerekçe olarak eski boksörün katılacağı yardım etkinliğinin organizatörünün, Tyson ile çalışmaktan vazgeçmesini gösterse de iptal kararında, Yeni Zelanda Başbakanı John Key'in, Tyson'ın 1992 yılında tecavüzden hüküm giymesi hakkındaki görüşlerinin etkili olduğu söyleniyor.

Başbakan Key, Tyson'a vize verilmesinin, mahkumiyet kararının yaklaşık 20 yıl önce olması ve ziyaretin sadece bir gün sürecek olmasından dolayı verilen nadir bir karar olduğunu dile getirmişti. Key, Tyson'a karşı kişisel bir husumeti olmasa da tecavüz ve kadına şiddete karşı olduğunu belirtmişti.

Eski boksör, 1991'in Temmuz ayında ABD'nin İndianapolis kentindeki bir otel odasında, Rhode Island Siyahi Güzellik Yarışması'nın birincisi 18 yaşındaki Desiree Washington'a tecavüz etmekten 6 yıl hapis cezası almıştı. 3 yıl hapis yatan Tyson, kefaletle serbest bırakılmıştı.

Vizesi iptal olan 46 yaşındaki Tyson, Sidney'deki bir ajans tarafından Kasım ayında Auckland'da düzenlenecek "Şampiyonlar Günü" isimli hayır etkinliğine konuşmacı olarak katılacaktı. Tyson, Avustralya ve Yeni Zelanda ziyaretiyle ilgili olarak yüzündeki dövmesine ilham kaynağı olan Maori Yerlileri ile tanışmak için sabırsızlandığını ifade etmişti. Öte yandan Yeni Zelanda'nın iptal kararından sonra Avustralyalı yetkililer de vize konusunda henüz karar vermediklerini kaydetti.

Hayır etkinliğini organize eden John O'Connell, Tyson'ın karakterinden kaynaklanan endişelerinden dolayı uzun süre önce organizasyona bağış kabul etmediklerini belirtse de sponsor Max Markson ise 69 ile 300 Avustralya Doları (70 ile 310 ABD Doları) aralığındaki biletlerin satılmaya devam ettiğini söyledi.

Markson, Tyson'ın gelememesi durumunda ücretlerin iade edileceğini ve Avustralya'nın Tyson'a vize vermesini ve Yeni Zelanda'nın iptal kararını değiştirmesini umduğunu dile getirdi. Markson, "Yalnızca 20 saatliğine ülkede olacak ve kendisinin insanlar için tehlike arz ettiğini düşünmüyorum. Binlerce insan, onu görmek istiyor" diye konuştu.

Avustralya Dışişleri, normal şartlarda ziyaretçileri kişilik testine tabi tutuyor ve sabıkasında Mike Tyson gibi bir yıldan fazla hapis cezası olanlar testi geçemiyor.

TotemSpor.Com / Spor

Yeni Zelanda Mike Tyson Avustralya John Key Spor Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber TotemSpor.Com tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. TotemSpor.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı TotemSpor.Com kurumudur.
title