SOVYETLER BİRLİĞİ HABERLERİ

Sovyetler Birliği Haberleri

Sovyetler Birliği haber, Sovyetler Birliği son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sovyetler Birliği 9.8.2020
Haftanın tarihine bakış
1953- Sovyetler Birliği ilk hidrojen bombasını gizlice denedi.
Sovyetler Birliği 5.8.2020
Lüblin üçgeni: Tarih tekerrür eder mi?
Doğu Bloku'nun yıkılması ve Sovyetler Birliği'nin parçalanmasıyla birlikte bu mücadele/rekabet yeniden alevlendi.
Sovyetler Birliği 4.8.2020
ABD-Çin rekabeti uzaya yayılıyor
Soğuk Savaş döneminde stratejik bir alan olan uzayda, ABD ile Sovyetler Birliği arasında keşif-gözlem ve istihbarat uyduları fırlatma, kıtalararası füze sistemleri geliştirme, insanlı uzay seyahati, dünyanın uydusu Ay'a ayak basma, yeni gezegen keşifleri ve dış uzay alanında bir uzay istasyonu...
Sovyetler Birliği 2.8.2020
Haftanın tarihine bakış
1988- Sovyetler Birliği, Kızıl Meydan'a inen Alman pilot Mathias Rust'u serbest bıraktı.
Sovyetler Birliği 28.7.2020
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Pompeo konuşmasında komünist Çin'i değiştirmenin tek yolunun Çinli liderlerin söylediklerine göre değil, nasıl davrandıklarına göre hareket etmek olduğunu belirtiyor. Pompeo, Çin ve SSCB arasında farklılıklar olduğunu kabul ederken Sovyetler Birliği'nin aksine, Çin'in küresel ekonomiye derinlemesine entegre olduğunu kabul ediyor fakat ekliyor: "Pekin bize bizden daha fazla bağımlı.
Sovyetler Birliği 26.7.2020
Haftanın tarihine bakış
Kore Savaşı 3 yılın ardından sona erdi Kore Savaşı, 25 Haziran 1950'de, Çin ve Sovyetler Birliği destekli Kuzey Kore ile ABD destekli Güney Kore arasında başladı.
Sovyetler Birliği 22.7.2020
GÖRÜŞ – Ayasofya camii ve iki Roma'nın tepkisi
İstanbul'un fethinin ardından Rusya'nın yayılma iddiasını üzerine bina ettiği "Moskova üçüncü Roma'dır" tezi, Moskova'yı Roma ve İstanbul'un ardından Ortodoksinin yeni merkezi kılmayı amaçlamaktaydı. Bu dönemde kullanılmaya başlanan çift başlı kartal sembolü, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından Rusya tarafından yeniden benimsendi.
Sovyetler Birliği 20.7.2020
Suudi Arabistan'da sistem tartışmaları ve anayasal krallık
Sonuç olarak, Suudi kraliyet ailesi iktidarda kendisine ortak istemiyor. Çözümü ise anayasal krallık gibi reform düşüncelerini benimseyen herkesi ortadan kaldırmakta görüyor. Merhum Hamid de zaten bir konferansında "Bu ülkede çöl kültürü hakim ve işlerin çözümü için hala kılıca olan bir inanç mevcut" derken bu gerçeğin altını çiziyordu. Prens Talal da bir demecinde, mutlak krallıkların bu çağın ruhuna uymadığı eleştirisi yapmış ve Suudi Arabistan'ın Sovyetler Birliği gibi çökme tehlikesine dikkat çekmişti.
Sovyetler Birliği 19.7.2020
İsviçre'de BM Cenevre Ofisi önünde Ermenistan'ın saldırıları protesto edildi
Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Ermenistan'ın nüfusunun yarı yarıya azalarak 3 milyonun altına düştüğünü, bunun aksine Azerbaycan nüfusunun ise ikiye katlanarak 12 milyona yaklaştığını belirten Gence, Ermenistan'da yıllık kişi başına düşen gelir 1000 dolar civarındayken, Azerbaycan'da ise bunun 38 bin dolara çıktığını söyledi.
Sovyetler Birliği 19.7.2020
Haftanın tarihine bakış
1940- Litvanya, Letonya ve Estonya, Sovyetler Birliği'ne katılma kararı aldı.
Sovyetler Birliği 19.7.2020
Prof. Dr. Haluk Selvi: "Ermenistan'ın Tovuz'a saldırı hedefi Bakü petrolleri"
Bu devletler bağımsızlığını ilan ettikten 2 yıl sonra Sovyetler Birliği'nin o bölgeye gelerek bir Sovyet düzeni kurduğuna dikkati çeken Selvi, "1920'den 1992'ye kadar Kafkasya'da hakim olan güç Sovyet Rusya'dır.
Sovyetler Birliği 17.7.2020
Ayasofya'nın camiye çevrilmesi kararı ve teo-politik tepkiler
Mesela 1612'de inşa edilen Cezayir'in en büyük camilerinden Keçova Fransız kolonisi döneminde (1830-1962) St. Philippe Kilisesi adıyla Katolik kilisesine dönüştürülmüş, etrafındaki eski camiler yıkılmış, 4 bin Müslüman caminin içinde şehit edilmişti. Keçova 1962'deki bağımsızlık sonrasında tekrar camiye çevrilebilmişti. Çarlık Rusya'sının Kırım'ı işgalinde yüzlerce cami olduğu halde, Sovyetler Birliği'nin çöküşünde sadece üç tanesinin ayakta kaldığı belirtilir.
Sovyetler Birliği 16.7.2020
Uzakdoğu'da ABD-Çin rekabeti: Yeni bir soğuk savaşa mı doğru?
Dünya üzerinde ilk defa ABD tarafından gerçekleştirilmiş olan bahse konu tatbikatlar serisinin aynı ülkeye ait uçak gemileri tarafından, diğer destek gemilerinin de iştirakiyle, müştereken bir harekat şeklinde icra edilmesi, Çin Halk Cumhuriyeti'ne verilen bir gözdağı biçiminde algılandı. İki uçak gemisinin bölgede icra ettiği tatbikat dünyadaki askeri güç dengeleri hakkında bilgi sahibi olanlar için çok önemli anlamlar içeriyor. Bilindiği üzere, Soğuk Savaş döneminde dünya iki kutuplu bir görünüme bürünmüş ve ABD ile Sovyetler Birliği iki farklı ideolojinin savunucuları olarak dünya siyasetine yön vermişlerdi.
Sovyetler Birliği 7.7.2020
"Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik" sergisi açıldı
Toplumcu gerçekçilik sanat akımının 1934 yılında gerçekleştirilen 1. Sovyet Yazarlar Birliği Kongresinde gündeme getirildiğini ve Sovyetler Birliği rejiminin resmi sanat akımı olarak deklare edildiğini anlatan Birol, bu akımın Arnavutluk sanatında da 1940'lı yıllardan Enver Hoca'nın öldüğü 1985 yılına kadar etkili olduğunu dile getirdi.
Sovyetler Birliği 6.7.2020
Son dakika haberi: Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den AGİT Minsk Grubuna eleştiri
AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının son bildirilerinde "askeri çözüm mümkün değil" görüşünü yinelediklerini hatırlatan Aliyev, şunları söyledi: "Kim demiş onu? Gidin Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması'na bakım bakalım orada ülkelerin kendini savunma hakkı var mı yok mu? Siz kendinizi ne zannediyorsunuz. Siz BM'den daha mı üstünsünüz? Öyleyse Minsk Grubu eş başkanları olarak BM Antlaşması'nda yer alan maddelerin yanlış olduğunu söyleyin. Sonuçta her şeyin bir sınırı var. Bu nedenle onlardan daha ciddi, somut ve amaçlı açıklamalar bekliyoruz." "Dağlık Karabağ" sorunu Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı.
Sovyetler Birliği 6.7.2020
Kazakistan'ın atılımı: Nazarbayev'in ülke tarihindeki rolü
SSCB'nin çöküşünün arifesinde Kazakistan'ın durumu epey kötüydü. İstatistiklere göre, kendisi de ekonomik ve teknolojik olarak gelişmiş ülkelerin gerisinde kalan Sovyetler Birliği'nde, Kazakistan bu iki alanda en son sıralarda geliyordu.
Sovyetler Birliği 6.7.2020
Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin stratejik niteliği derinleşiyor
Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin potansiyeli Aslında Azerbaycan-Türkiye ilişkileri tarihsel derinliği, çok boyutluluğu ve potansiyeli itibarıyla hem Türkiye hem de Azerbaycan dış politikasında özel bir konuma sahip. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri sembollerle yüklüdür. Türkiye 30 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan'ı tanıyan ilk ülke olmuştur. Hem de bu adımı daha Sovyetler Birliği resmi olarak dağılmadan önce, 9 Kasım 1991'de atmıştır.
Sovyetler Birliği: Uzmanından Kırım Kongo uyarısıSovyetler Birliği 4.7.2020
Sovyetler Birliği 30.6.2020
Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, "Dağlık Karabağ" sorununu görüştü
"Dağlık Karabağ" sorunu Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı.
Sovyetler Birliği 29.6.2020
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarıyla görüştü
Dağlık Karabağ sorunu Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı.
Sovyetler Birliği 28.6.2020
Haftanın tarihine bakış
1988 - Sovyetler Birliği'nde Komünist Partisi, Gorbaçov'un "Perestroika" politikasını onayladı.
Sovyetler Birliği: Ecevit Sovyetler Birliği'ndeSovyetler Birliği 26.6.2020
Sovyetler Birliği 25.6.2020
Belçikalı aşırı sağcıların Doğu Avrupa'daki eğitim kamplarına katıldığı ortaya çıktı
Geens, mecliste yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin bazı Doğu Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki eğitim kamplarından haberdar olduğunu ifade etti.
Sovyetler Birliği 25.6.2020
Kıgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un Kovid-19 testi negatif çıktı
Sovyetler Birliği'nce Nazi Almanyası'na karşı kazanılan 2.
Sovyetler Birliği 25.6.2020
Rusya?da geçit töreni sırasında son teknoloji tankın arızası alay konusu oldu
Rusya'da Sovyetler Birliği'nin 2'inci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı zafer kazanmasının 75'inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen geçit töreninde askeri aracın motoru yandı.
Sovyetler Birliği 25.6.2020
Rusya'da geçit töreni sırasında son teknoloji tankın arızası alay konusu oldu
Rusya'da Sovyetler Birliği'nin 2'inci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı zafer kazanmasının 75'inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen geçit töreninde askeri aracın motoru yandı.
Sovyetler Birliği 24.6.2020
Sovyetler Birliği: Rusya'da 'Zafer Günü' törenle kutlandıSovyetler Birliği 24.6.2020
Şu an buradasınız: Sovyetler Birliği Haberleri | Sovyetler Birliği Haber - Haberler - Sovyetler Birliği haberleri, son dakika sovyetler birliği haber ve gelişmeleri burada. Haftanın tarihine bakış.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.8.2020 14:03:58. #1.14#
title