DSÖ, sivrisineklerden bulaşan yeni tehdidi duyurdu: 9 ayda 76 kişi öldü

DSÖ, sivrisineklerden bulaşan yeni tehdidi duyurdu: 9 ayda 76 kişi öldü

20.10.2020 20:47 | Son Güncelleme: 20.10.2020 23:10

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'in kuzey illerinde 9 ayda 76 kişinin dang humması nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Sivrisineklerin taşıyıcılığıyla bulaşan virüsün, haziran ve eylül aylarında arttığı ifade edildi.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak- 27 Eylül 2020 tarihlerinde Yemen'in kuzey illerinde dang humması kaynaklı 76 can kaybı kaydedildiği belirtildi.

Söz konusu dönemde 38 bin 516 şüpheli vaka tespit edildiği aktarılan açıklamada, şüpheli vakaların yüzde 92'sinin Marib, Hudeyde, Taiz ve Hacce'de kayıt altına alındığı bilgisi paylaşıldı.

VAKALAR HAZİRAN VE EYLÜL AYLARINDA ARTIYOR

Sivrisineklerin taşıyıcılığıyla bulaşan virüsün neden olduğu dang humması vakaları, genellikle yağışın sıkça görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artıyor. Uzmanlar, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin çoğalmasına neden olduğuna dikkati çekiyor.

YEMEN'DEKİ İNSANİ KRİZ DERİNLEŞİYOR

Dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de yıllardır devam eden iç savaş ortamı en çok sağlık sektörünü etkiliyor.

BM yetkilileri önceki açıklamalarında ülkedeki sağlık sisteminin tamamen çökmesi durumunda sadece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) değil sıtma, kolera, dang humması ve diğer hastalıklar nedeniyle pek çok insanın yaşamını yitirmesinden endişe duyduklarını ifade etmişti.

DSÖ, sivrisineklerden bulaşan yeni tehdidi duyurdu: 9 ayda 76 kişi öldü

Kaynak: Anadolu Ajansı / Halime Afra Aksoy

Haber Yorumları (6)
SAKIN KİMSE AŞI YAPTIRMASIN..!!!: BUNLAR TAMAMEN İNSAN OĞLUNU YOK ETME ÇABASI İÇERİSİNDELER, OYUNLARINI TEK TEK DEVEREYE SOKUYORLAR KANMAYIN. COVİD-19 (TOPLU İMHA) BİYOLOJİK SİLAH İSMİDİR SIRADA AŞI VE SİVRİSİNEK OYUNLARI VAR. . . EY İNSANOĞLU UYAN ARTIK UYANN İSRAİL-YAHUDİ OYUNUNA GELME HERKESİ UYARIN AŞI YAPTIRMAYIN. . .
DEDE: Türkiye de kaplan sineği görün du ses çıkarma dan ısırıyor 2 gün kaşınıyor insan dikkat edin belediyeler ilaçlamalı
TUZAKLARINIZ BAŞINIZDA PATLIYCAK: dsö ve yandaşlarına birileri nemrutu anlatsın o labaratuar sinekleri onların sonu olucak tarih tekerrürden ibarettir. korku haberlerini istediğiniz kadar salın bizden yana sıkıntı yok herkez eşdiği kuyuya kendisi düşer çav .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title