Putin, darbe girişimi sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü

Putin, darbe girişimi sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü

Anadolu Ajansı / Ali Cura - Haberler | Güncel

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde darbe girişimine maruz kalan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefonda görüştü. Putin telefon görüşmesinde taraflara itidal çağrısında bulundu.

Karabağ'da Azerbaycan'a yenilen Ermenistan'daki karışıklık ordunun Başbakanı Nikol Paşinyan'ın istifasını istemesi sonrasında giderek derinleşti. Ordunun istifa çağrılarını darbe girişimi olarak nitelendiren Başbakan Paşinyan'ın halkı sokaklara çağırması sonrası Erivan'da sokaklar karıştı. Paşinyan taraftarları ile ordu destekçilerinin karşı karşıya geldiği olaylarla ilgili Başbakanı Nikol Paşinyan, ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin taraflara sukunet ve itidal çağrısında bulundu.

PUTİN DÜZENİN KORUNMASINDA YANA

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin ile Paşinyan'ın Ermenistan'daki durumu müzakere ettiği belirtilerek, "Putin, yasalar çerçevesinde durumun çözülmesi için Ermenistan'da sükunetin ve düzenin korunmasından yana olduğunu vurguladı." ifadesi kullanıldı. Putin, tarafları itidale çağırdı.

ORDU BİLDİRİ YAYINLAMIŞ, PAŞİNYAN DARBE GİRİŞİMİ OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey askerler, Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını isteyen bir bildiri yayımlamış, Paşinyan ise bu adımı "darbe girişimi" olarak nitelendirerek destekçilerini sokağa çağırmıştı. Muhalefet de Genelkurmay Başkanının çağrısına destek vermek için Erivan sokaklarında protestoya başlamıştı.

Putin, darbe girişimi sonrası Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ali Cura

Haber Yorumları (4)
VATANDAŞ: Ermenistandaki gelişmelerden endişeliyiz.Tüm tarafları sağduyulu olmaya ve diyaloğa davet ediyoruz.Ermenistan halkının seçimlerini ve demokrasi kazanımlarını korumak adına tüm seçeneklerin masada olduğunu bildirmek isteriz.Gereklilik halinde insan hakları ve demokrasinin devamlılığı için silahlı kuvvetlerimiz bölge halkının hizmetinde olacaktır:)
SANDOS: Türkiye nahcivan üzeri azerbacana gidecek yola baslandimi acaba? Ondanda biraz haber alabilirsek bir zahmet
ADİL GARDAS: Yiyin birbirinizi
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title