Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında

Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında

Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili, 8'i tutuklu 45 sanığın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam ediliyor.

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili, 8'i tutuklu 45 sanığın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam ediliyor. 52 gün sonra tekrar hakim karşısına çıkan sanıklar, bu kez 'Çapraz sorgu' olarak bilinen yöntemle avukatların kendilerine yönelttikleri sorulara yanıt verecek. 15 gün sürmesi beklenen duruşmalarda, isimlerini Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın tespit ettiği bazı mağdur ve tanıkların da dinlenceği belirtildi.

Soma'da geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen faciada, 301 madencinin hayatını kaybetmesi ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında, 'Olası kastla öldürme', 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istenen toplam 45 sanığın yargılanmasına 52 günlük aranın ardından yeniden başlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında tutuklu sanıklar, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik hazır bulundurulurken tutuksuz sanıklar da katıldı. Duruşmayı izlemek için MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız ile HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de geldi. Ölen işçilerin yakınların hepsinin duruşmaya gelmediği görüldü. Ölen işlerin yakınları duruşmaya girmeden önce yaptıkları açıklamada davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

SANIKLAR BU KEZ SORULARA YANIT VERECEK

Polisin ilk duruşmadaki gibi etrafını güvenlik bariyerleriyle kapattığı mahkeme salonu olarak kullanılan kültür merkezine, ölen madencilerin aileleri üstleri aranarak alındı. Polisin sık güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın yerini almasıyla başlayan duruşmada, daha önce savunmalarını yapan 45 sanığa, bu kez mağdur avukatlarının, çapraz sorgulama olarak da bilinen yöntemle sorularını yöneltecekleri belirtildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Manisa'nın Soma İlçesi'nde geçen 13 Mayıs'ta, 301 işçi yaşamını yitirdi. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Faciadan yaklaşık 6 ay sonra Soma Cumhuriyet Savcılığı 3 Kasım'da fezlekeyi hazırlayıp Ağır Ceza Mahkemesi mevcut bulunan en yakın Akhisar Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Akhisar Cumhuriyet Savcılığı ise fezlekeyi inceleyip, hazırladığı iddianameyi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne 10 Kasım'da sundu. İddianameyi inceleyen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi de 25 Kasım'da 4 eksiklik sebebiyle savcılığa iade etti. Bunun üzerine Akhisar Cumhuriyet Savcılığı iddianamenin iadesine itiraz etti. İddianame bu defa Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Manisa Ağır Ceza Mahkemesi ise, eksikleri iki maddeye indirdi. Bunun üzerine geçen aralık ayında Soma Savcılığı'na dönen dosyada eksiklerin giderilmesi için yeniden çalışma yapıldı. Facianın yıldönümüne iki ay kala, 2 Mart tarihinde iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, tutuklu 8 kişi için, 'Olası kastla öldürme' suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, 'Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuksuz 37 sanığın ise, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Ancak bu kişilerden, 25'inin cezalarının, kusur durumundan dolayı 3'te 1 oranında artırılması talep edildi. 13 Nisan'da ilk kez hakim karşısına çıkan 45 sanık, peş peşe yapılan 8 duruşmada, savunmalarını yaptı. 24 Nisan'da tamamlanan ilk duruşmalardan sonra dava 15 Haziran'a ertelendi.

DURUŞMANIN SANIKLARI

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan ilk 8 kişi: Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik. Tutuksuz yargılanan 37 kişi ise; maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz, Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Caner Uysal'dan oluştu. - İzmir

Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında
Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında
Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında
Soma Faciası Davasında, 45 Sanık, 52 Gün Sonra Tekrar Hakim Karşısında

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title