İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı

İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı

İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Türkiye bugün iki şehidini daha uğurladı. Biri Van'dan diğeri İzmir'den uğurlanan şehitler için gözyaşları sel oldu. Şehidin annesi "Ben de Kürdüm" diye feryat etti.

Türkiye günlerdir şehit acısı yaşıyor. Bugün de Er Abdülkadir Pektaş ve şehit Er Abdulhalit Araz son yolculuklarına uğurlandı. Şehitlerden biri Van'dan, biri İzmir'den gözyaşlarıyla ebedi istirahatgahına gönderildi. Jandarma Er Abdülkadir Pektaş'ın annesi "Ben de Kürdüm, anneler niye ağlıyor" diye feryat etti, Uzman Çavuş Mehmet Acar ise Kürtçe ağıtlarla uğurlandı.

İZMİR'DE GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Şırnak Uludere'de, askerlerin yol güvenliği aldığı sırada yola döşenen mayının patlaması ve hemen ardından da PKK'lı teröristlerin uzun namlulu silahlarla ateş açması sonucu şehit olan askerlerden Jandarma Er Abdülkadir Pektaş, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı. Şehit askerin annesi Maile Pektaş, cenaze törenine katılan AB Bakanı Volkan Bozkır'a, "Ben de Diyarbakırlıyım, Kürdüm. Bu anneler niye ağlıyor? Bir sinek bile öldürmedim. Bunlar ne yapmaya çalışıyor?" dedi. Abla Gurbet Pektaş ise, başını göğsüne yasladığı Bakan Bozkır'a, "Ne olur bu ateşi durdurun artık." dedi.

TERHİSİNE 10 GÜN KALA ŞEHİT OLDU

Aslen Diyarbakırlı olan ancak ailesiyle İzmir'de oturan 21 yaşındaki Abdülkadir Pektaş, terhisine 10 gün kala, askerlerin yol güvenliğini sağlamaya çalıştığı sırada mayının patlaması ve ardından PKK'lı teröristlerin ateş açmasıyla şehit oldu. Şehit asker için bugün İzmir'de cenaze töreni düzenlendi. Hatay Asker Hastanesi'nden alınan Abdülkadir Pektaş'ın cenazesi, öğle vakti, askeri törenin düzenlendiği Bostanlı Beşikcioğlu Camii'ne getirildi.

VOLKAN BOZKIR DA ORADAYDI

Şehit askerin babası Celal Pektaş, annesi Maile Pektaş ile kardeşleri Uğur Pektaş, Hakan Pektaş, Orhan Pektaş ile Gurbet Pektaş'ı, AB Bakanı Volkan Bozkır, İzmir Valisi Mustafa Toprak, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yüksek askeri şuraya katılan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin yerine Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in yanı sıra AK Parti ve CHP milletvekilleriyle, askerler yalnız bırakmadı.


"BEN DİYARBAKIRLIYIM KÜRDÜM ANNELER NİYE AĞLIYOR"

AB Bakanı Volkan Bozkır'ın aileye taziyelerini sunduğu sırada şehit askerin annesinden ve ablasından, teröre karşı mesajlar geldi. Anne Maile Pektaş, "Ben de Diyarbakırlıyım, Kürdüm. Bu anneler niye ağlıyor? Bir sinek bile öldürmedim. Bunlar ne yapmaya çalışıyor?" dedi.

BAKAN'IN GÖĞSÜNE YASLAYIP AĞLADI: BU ATEŞİ DURDURUN

Şehit askerin bir yakınının, "Onu havaya ata ata, askere gönderdik" dediği Bakan Volkan Bozkır'ın göğsüne başını dayayan abla Gurbet Pektaş ise gözyaşı döktü. Bakan gelmeden önce kameralara, "Başbakan duy sesimi bu terör bitsin. Başka askerler ölmesin. Kardeşimin kanı yerde kalmasın. Silahını verin ben de kardeşimin şehit olduğu yerde çatışayım. Bunların kökünü kazıyayım. Ben de askerlerin ablasıyım." diyen acılı abla Gurbet Pektaş, AB Bakanı Volkan Bozkır'a da, "Ne olur bu ateşi durdurun artık." dedi.


ŞEHİT ASKERE KARDEŞİNDEN ASKER SELAMI

Cenaze töreni sırasında, ağabeyleri de kardeşlerinin tabutuna kapanıp ağladı. Kılınan cenaze namazının ardından askerlerin bir süre omuzlarında taşıdığı şehit askerin tabutu, daha sonra top arabasına konuldu. Yakınlarının ağıtları arasında top aracında taşınan Abdülkadir Pektaş'ın cenazesi, şehitliğe götürülmek üzere cenaze aracına alındı. Cenaze aracı geçerken şehit askerin annesi el salladı, bir kardeşi de onu asker selamıyla uğurladı. Şehit asker Abdülkadir Pektaş'ın cenazesi, Kadifekale Şehitliği'nde toprağa verildi.


VAN'DA GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

Şırnak'ın Silopi ilçesindeki 172'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı General Zeki Durnalık Kışlası'nın nöbet kulübesinde PKK'lı teröristlerce şehit edilen 20 yaşındaki Er Abdulhalik Araz, Van'da tören düzenlenen törenle gözyaşları arasında toprağa verildi.


MEHDİ EKER DE KATILDI

Van'ın Ali Paşa Mahallesi'nde bulunan Yukarı Norşin Camii'nde düzenlenen şehit törenine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Tuşba İlçesi Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Van Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, askerler ve ailesi katıldı.


KÜRTÇE AĞITLAR YAKILDI

Şehit Er Abdulhalik Araz'ın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu bir süre omuzlarda taşındıktan sonra camiye getirildiği sırada yakınları tabuta sarılıp gözyaşlarına boğuldu, Kürtçe ağıtlar yaktı. Öğle namazının ardından Van Müftüsü Nimetullah Arvas tarafından canaze namazı kıldırılıp, dua edildi. Gözyaşlarına boğulan ve ayakta durmakta güçlük çeken şehit babası Sami Araz ise Bakan Mehdi Eker tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Yapılan caneze töreninin ardından Şehit Er Abdulhalik Araz'ın cenezesi Bakan Eker ve törene katılanlar tarafından yine bir süre omuzlarda taşındıktan sonra cenaze aracına konularak Akköprü Mezarlığı'ndaki Şehitlikte gözyaşları arasında toprağa verildi.


İKİ SLOGAN BİR ARADA

Yukarı Norşin Camii'nde cenazenin alınmasının ardından yaklaşık 10 kişilik bir grup 'barış istiyoruz.' diye bağırırken, başka bir grup da 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez.' sloganları attı.

İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı
İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı
İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı
İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı
İki Şehit Kürtçe Ağıtlarla Uğurlandı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (152)
KEREM ASLAN: artık analar ağlamasın şu vatanda barış üstümüze bir bulut gibi gelsin ve gitmesin artık. .
VATANDAŞ: analar meclise aldıgınız pkk lar yüzünden aglıyo
ALLAH(C.C.) BİZEDE ŞEHİTLİĞİ NASİP ETSİN: vatan uğruna ölen şehittir , mertebesi çok yüksektir . mekanları cennet olsun.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title