Sinop Ngs Halk Bilgilendirme Toplantısı

Sinop Ngs Halk Bilgilendirme Toplantısı

Sinop Nükleer Güç Santrali (NGS) için Halk Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Sinop Ngs Halk Bilgilendirme Toplantısı

Sinop Nükleer Güç Santrali (NGS) için Halk Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Firma Temsilcisi Erkan Bekar yaptığı sunumla Sinop'a yapılacak olan Nükleer Santral Projesi'nin özellikleri, yapım aşamaları, işletme şekli hakkında bilgi verdi. Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde yapılan Halkın Katılımı Toplantısı'na çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıya provokatörler damga vurdu

"Halkın Katılımı Toplantısı'na hoşgeldiniz" anonsundan sonra salonda iki provakatör, "Hangi halk, halk dışarıda siz burada tiyatro oynuyorsunuz. Sinop'a nükleer santral yaptırmayacağız" sözleri ile tepki gösterdi. Provokatörler, güvenlik görevlilerince salondan çıkartıldı.

Yoğun bir katılıma sahne olan toplantıyı Sinop Çevre Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt açtı. Oğuzhan Kurt yaptığı açıklamada, "Değerli protokol, değerli Sinoplular, toplantının birlik ve beraberlik içinde geçeceğine güvenim tamdır. Halkın Katılımı Toplantısı'nın öncelikle ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Firma temsilcisi Erkan Bekar Sinop NGS Projesi'ni yaptığı sunumla halka anlattı. Bekar yaptığı açıklamada, "Proje sahibi EUAS International ICC. Planlanan proje bir nükleer güç santrali projesi. Türkiye ile Japonya arasında 3 Mayıs 2013 tarihinde imzalanan hükumetler arası imzalar sonucunda sahibi EUAS International ICC şirketi tarafından yürütülecek bir projedir. 4 adet reaktör kurulacak ve 60 yıl kullanabilecek. İlk ünitenin 2025 yılında devreye girmesi planlanıyor. Uçak çarpması, sel gibi kazalara karşı da korumalı olarak üretiliyor" diye konuştu. - SİNOP

Kaynak: İHA