Bayramı Ülkelerinde Geçirmek İsteyen Suriyeliler Sınıra Akın Etti

Bayramı Ülkelerinde Geçirmek İsteyen Suriyeliler Sınıra Akın Etti

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bir bölümü, salı günü itibarıyla sınır kapısından ülkelerine geçiş yapmaya başladı. Sınır kapılarındaki yoğunluk hafta sonunda da devam etti.

Suriyeliler, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri nezaretinde sınır kapısına giderek Göç İdaresi İl Müdürlüğü tarafından kurulan merkezde kayıtlarını yaptıktan sonra ülkelerine gidiyor.

SURİYELİLERİN GİTMESİ İÇİN GEREKLİ İZİNLER ALINDI

Essalame Gümrük Kapısı Müdürü General Kasım Kasımi, Türk yetkililerle yapılan görüşmeler neticesinde bayram için gerekli izinlerin alındığını belirtti.

SURİYE'YE REKOR DÖNÜŞ!

Kasımi, alınan tedbirlerle bölgenin her geçen gün daha da güvenli hale geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Çok şükür ilk günden bu yana gelenlerin sayısı artarak devam ediyor. Şu ana kadar çocuklar dahil gelenlerin sayısı 23 bin 623 oldu. Dönüşlerin bu kadar çok olacağını tahmin ediyorduk çünkü aileler çoktan beri birbirinden uzaklardı. İkincisi TSK buraların güvenliğini sağladı. Umuyoruz ki günlük gelişler 10 bini bulur. Fırat Kalkanı Harekatı ile bölgemizde istikrar sağlandı. Artık buralar eskisi gibi değil güvenlikli oldu. Aldığımız bilgilere göre gelenlerin yüzde 20'ye yakını Türkiye'ye geri dönmeyecek."

"ÇOCUKLARIM NEREDEYSE BENİ UNUTACAKTI"

Sığınmacılardan Mehmet Sami ise yaklaşık 4 yıl önce eşinin ve çocuklarının rızkı için Türkiye'ye gittiğini söyledi. Yıllarca eşi ve çocuklarının sadece seslerini duymakla yetindiğini anlatan Sami, "Şu anda aileme kavuştum çocuklarım neredeyse beni unutacaklarmış. Gördüğüm zaman dünyalar benim oldu inşallah savaş biter, her yer güvenli olur ve huzurumuz düzene girer ailemle bir daha hiç ayrılmayız" diye konuştu.