Sinan Kaynakçı: "ROCKÇIYSAN Kral Olamazsın"

Sinan Kaynakçı: "ROCKÇIYSAN Kral Olamazsın"

06.11.2018 14:01 | Son Güncelleme: 06.11.2018 14:01
Sinan Kaynakçı:

NTV Radyo'nun "Bizim Rock'çılar" programında Pinhani grubunun kurucusu ve solisti Sinan Kaynakçı vardı. Sinan Kaynakçı müzik hikayesini Bizim Rock'çılarda anlattı.

"ESKİ RADYOCU SİNAN"

Müzik hayatım değil, hayatım müzikle başladı. Müzikle uğraşan çoğu insanın söylediği gibi müziğin içine doğdum. Zaten böyle olmadığı takdirde müzisyen olmak gerçekten zor. Benim bu alanda çok fazla avantajım vardı. Radyo Eksen'e girmemde de aynı avantajın etkisi oldu. Babam Türkiye'nin en önemli plakçılarından biriydi. Evde, arabada, dükkanda sürekli müziğe maruz kalıyordum. Çocukken beni müzikle doldurdular. Bütün müzik tarzlarını farkında olmadan öğrendim.

Benim için müzisyen olmak bakkal olmakla eşdeğerdi. Çok sıradandı. Bulunduğum ortam dolayısıyla da kolayca müzisyen oldum, ama müzisyen olmak bir iş; onu sürdürebilmekse başka bir iş tabii...

"PİNHANİ: DEDEMİN ŞİİRLERİNDE KULLANDIĞI MAHLAS"

Pinhani dedemin şiirlerinde kullandığı mahlas aslında. Bu meşhur bir hikayedir. Ben müzikte ekiplere inanırım. Mesela Şebnem Ferah bir ekiptir. Ekipten güç alınır, ama sanatçının ismi ile ilerlenir.

Bana "Şarkıları yazan sensin, neden kendi adınla çıkmadın?" diye çok söylediler. Ben hep bir ekip olsun istedim...

"ROCKÇIYSAN KRAL OLAMAZSIN"

Rock sadece bir müzik türü değil, bir tavırdır. Müzikal olarak ne kadar dolduruyoruz bilmiyorum, ama diğer anlamda çok ilerideyiz. Nasıl solcu-sağcı profili var, rockçı da öyle bir şey. Popçudan beklentiler başka, rockçıdan beklentiler başkadır. Rockçı olduğunu iddia ediyorsan orada krallık biter. "Sen rockçısın kendine gel! Kral olamazsın" Rockçıysan saygı duyulan biri olabilirsin. Bir rockçı olarak kral süitinde kalmamalısın. Sıradan bir odada kalmalısın. Sıradan bir arabaya binmelisin. Bana göre tabii...

"HER SERT MÜZİK YAPAN ROCKÇI DEĞİLDİR"

Rockçının birtakım misyonları vardır. Mesajı vardır; topluma anlatmak istediği şeyler vardır. Kırmak istediği önyargılar, klişeler vardır. Bunları yapmadığı sürece rokçı "rockçı" değildir. Eline her elekro gitar alan rockçı değildir. Her sert müzik yapan rockçı değildir. Tabii benim de bu konuda çok eksiklerim var. "Popçu olacağına rockçı ol" daha havalı.

"TÜRKÇE SÖZLÜ İNGİLİZ MÜZİĞİ YAPMIYORUZ"

Rock müzik gruplarından en beğendiğim ekip Bulutsuzluk Özlemi'ydi. Bulutsuzluk Özlemi müzikal duruş, yazdığı sözler, müziğe bakış açısı bakımından bugünkü ortalamanın çok üstünde. O kadar üstünde ki kıyaslanacak bir ekip bile yok. Kıyaslanacak bir ekibin olamaması rock müziğin geriye gittiğini gösteriyor. Biz de Türkçe sözlü İngiliz müziği yapmaya uğraşmıyoruz.

"KENDİNE KARŞI ACIMASIZ OLACAKSIN"

Genelde başarıyı engelleyen temel şeylerden biri kendini eleştirmek konusunda yetersiz olmak, kendine karşı yeteri kadar acımasız olmamak. İnsanın kendisine dışarıdan bakan gözlere değer vermesi gerekiyor. Ben Nejat abiye bir şey söylediğim zaman beni dinliyor. Koskoca Nejat Yavaşoğlları'ndan bahsediyorum. Benden daha deneyimsiz birine bir şey söylediğim zaman beni dinlemeyebiliyor. Beni kötü niyetli görüyor da olabilir. Aslında ben orada ona yaptığı hatayı söyleyip kurtulmasını istiyorum.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title