Şiddete Karşı Turuncu 'El İzi'

Şiddete Karşı Turuncu 'El İzi'

12.02.2016 16:07 | Son Güncelleme: 12.02.2016 16:07
Şiddete Karşı Turuncu 'El İzi'

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Gençlik Komisyonu ve Çağdaş Antalyam Derneği, Özgecan Aslan’ın ölümünün birinci yıldönümünde ‘Şiddete Hakkın Yok’ temalı farkındalık köşesi oluşturdu.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Gençlik Komisyonu ve Çağdaş Antalyam Derneği, Özgecan Aslan'ın ölümünün birinci yıldönümünde 'Şiddete Hakkın Yok' temalı farkındalık köşesi oluşturdu. Katılımcılar ellerini turuncu renge boyayarak farkındalık köşesine el izlerini bıraktı.

Geçen yıl Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan, ölümünün birinci yıldönümünde KADEM Antalya Gençlik Komisyonu ve Çağdaş Antalyam Derneği tarafından anıldı. Özgecan Aslan Gençlik Merkezinde gerçekleşen etkinlikle gençler ilk olarak 'Şiddete Hakkın Yok' temalı farkındalık köşesi oluşturdu. Katılımcılar, ellerini turuncu renge boyayarak beyaz duvara el izlerini bıraktı. Farkındalık çalışmasının startını, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, KADEM Antalya İl Temsilcisi Zeynep Ayşe Taş ve Çağdaş Antalyam Derneği Başkanı Fahrettin Kayan yaptı.

"ÖZGECAN YASASI İSTİYORUZ"

KADEM Antalya İl Temsilcisi Zeynep Ayşe Taş, bugün Özgecan Aslan'ın ölüm yıldönümü olduğunu belirterek "Bu olay bizi derinden etkiledi. KADEM olarak bir yapılanma içerisine girdik ve ana başlık belirledik. En önemli taleplerimizden biri Özgecan Yasası. KADEM olarak, bu yasa ile şunları talep ediyoruz. İlk olarak katiller hak ettikleri cezayı almalıdır. Katile uygulanan indirim son bulmalı ve caydırıcı ceza verilmeli. Kadına yönelik şiddet suçlarının nitelikli hali olarak düzenlenmeli ve en ağır ceza ile müeyyideye bağlanmalı. Kadına yönelik şiddete ilişkin özel ceza infaz sistemi getirilmeli. Suçlara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmeli, cezaların etkin infazı sağlanmalı. Kadına yönelik şiddete ilişkin mahkemelerin şok edici yetersizliklerinin önüne geçmek için adli mekanizma yeniden yapılandırılmalı" dedi.

Çağdaş Antalyam Derneği Başkanı Fahrettin Kayan ise şiddet konusunda erkeklerin daha çok hassasiyet göstererek farkındalık oluşturması gerektiğini söyledi.

Her yaştan katılımcının yoğun ilgi gösterdiği programda Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Eryılmaz tarafından "Öfke Kontrolü ve Stresle Baş etme Yöntemleri" konulu seminer verildi. Seminer sonunda KADEM Antalya Gençlik Komisyonu Başkanı Merve Çobanoğlu ile Çağdaş Antalyam Derneği Başkanı Fahrettin Kayan katılımlarından dolayı Doç.Dr. Mehmet Eryılmaz'a teşekkür plaketi verdi. - ANTALYA

Şiddete Karşı Turuncu 'El İzi'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title