Bilim Kurulu Üyesi koronavirüs aşısı dolandırıcılığına karşı uyardı: Mesaj ve e-posta gönderilmesi söz konusu değil - Haberler
Haberi Paylaş

Bilim Kurulu Üyesi koronavirüs aşısı dolandırıcılığına karşı uyardı: Mesaj ve e-posta gönderilmesi söz konusu değil

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Çin'den gelen korona aşılarının araştırma çalışmaları devam ederken dolandırıcılar yeni bir yöntemle vatandaşları dolandırmaya başladı. SMS ve e-postalarla ilgili açıklamada bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıpmaz, "Sağlık Bakanlığı tarafından kişilere bir kısa mesaj veya elektronik posta gönderilmesi gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.

Çin'den Türkiye'ye ilk koronavirüs aşıları geçen hafta geldi. Aşıların, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu'nda incelemeleri başladı. Aşıların 14 gün sürecek olan araştırma çalışmaları devam ederken siber dolandırıcılar yeni bir yöntemle vatandaşları dolandırmaya başladı.

Telefonlara SMS ya da e-posta yoluyla vatandaşlara ulaşan dolandırıcılar, banka ve kimlik bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. Dolandırıcılar, vatandaşları gönderdikleri mesajlarla resmi internet sitelerine çok benzeyen uygulamalara yönlendiriyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken ise bu sitelerin gerçek olanıyla tek farkı 1 harf ya da rakam. Bu nedenle internet sitelerinin adresleri dikkatle incelenmeli. Ayrıca uzmanlar vatandaşları, aşıların ücretsiz yapılacağını ve bu konuda hiç kimsenin para talep edemeyeceği konusunda uyarıyor.

Dolandırıcıların yöntemine dair değerlendirmelerde ve uyarılarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emre Kayıpmaz, "Burada Sağlık Bakanlığı tarafından kişilere bir kısa mesaj veya elektronik posta gönderilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hele hele sizin kişisel bilgilerinizi toplamaya çalışırken sizden kredi kartı, banka hesap numarası gibi bilgilerinizi isteyen web sayfalarına veya dolandırıcılık içerikli kısa mesajlara, elektronik postalara vatandaşlarımız itibar etmemelidir. Böyle bir uygulama yoktur" dedi.

Açıklamalarına devam eden Kayıpmaz, "Burada uygulama e-Nabız'dan ve 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Sistemi'nden yapılacaktır. Yani sizlere aşıyla ilgili bir kısa mesaj gelmesi veya elektronik posta gelmesi söz konusu değildir. Zaten şu anda da ülkemizde aşılama başlamış değildir. Eğer size böyle bir mesaj veya elektronik posta gelirse bunun şüpheli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız ve kesinlikle bu mesajlardaki bağlantıya tıklayarak kişisel bilgilerinizi vermemelisiniz" ifadelerini kullandı.

Uyarılarına devam eden Bilim Kurulu Üyesi, "Kimlik bilgileriniz olabilir, banka hesap numaralarınız olabilir, kredi kartı bilgileriniz olabilir, bunları kesinlikle paylaşmamalısınız. Sağlık Bakanlığı sizden banka hesap numaranızı, kredi kartı numaranızı kesinlikle talep etmez. Ülkemize gelen inaktive virüs aşısının vatandaşlarımıza ücretsiz olarak yapılacağını zaten daha önce Sağlık Bakanımız duyurmuştu. Bu inaktive aşılar için bir ücret talep edilmesi şu an için söz konusu değildir. Bu aşıları ücretli biçimde yapacağını birileri size mesaj veya elektronik posta yoluyla iletiyorsa çok büyük olasılıkla dolandırıcıdır" dedi.

Siber Güvenlik Uzmanı Ahmet Gürel ise "Aslında buradaki durum insanlara gelen sosyal mühendislik saldırılarından bir tanesi. 'SMS ile aşı randevunuzu buradan yapabilirsiniz, oluşturabilirsiniz, aşılarda öncelikli' şeklinde insanlarımızın dikkatini çeken bir mesajla başlıyor tüm süreç. Fark edilmeden buradaki kısaltışmış linke ya da benzer bir e-devlet sistemine, gerçek resmi sitelere benzeyen bir siteye tıklandığında buraya kişisel bilgilerimizi, hassas bilgilerimizi girmemizle başlayan bir dolandırıcılık sistemi. Çok benzer bir domain yani web sitesi adresi alıyorlar. Bir harf eksik, bir harf farklı ya da benzer siteler ama aynı içeriği kopyalıyorlar birebir aynı site. İnsanlar bunu tam anlamıyla fark edemediğinde, kontrol edemediğinde, hassas bilgilerimiz siber dolandırıcıların eline geçmiş oluyor. Burada aslında en önemli şey güvenmediğimiz, bilmediğimiz SMS ile gelen linklerin hiçbirine tıklanmaması lazım" dedi.

Gürel, "Bu SMS'lerin doğrudan silinmesi gerekiyor. Aynı zamanda da tıkladıktan sonra gidilen web sitesinin adresi çok iyi kontrol edilmeli. Orijinal bir site mi, doğru bir site mi? Bir harf eksikliği, bir harf fazlalığı, benzerlikleri çok önemli ipuçları verebilir. Bu sitelere hiçbir şekilde hassas veriler, kimlik bilgileri, kart bilgileri girilmemeli ve aynı şekilde telefonla gelen aramalarda da hiç kimse parolamızı, kart numaramızı istemez bunların hiçbiri verilmemeli. Şu anda zaten ücretli bir aşı dağıtımı konusu yok. Ücretsiz olarak yapılacak bir şey. Şu anda böyle hayata geçirilen randevu sistemi de mevcutta yok. Bu şekilde gelen aramalara, SMS'in hiçbirine itibar edilmemeli" ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Sağlık Bakanlığı, Kredi Kartı, Banka, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title