Şekerbank "Üreten Anadolu Buluşmaları"

Şekerbank "Üreten Anadolu Buluşmaları"

Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Göktan, "Şekerbank, geçmişten bu yana üretime yönelik kredilere ağırlık vermiş, iyi ve kötü günde müşterilerinin yanında olmuştur." dedi.

Şekerbank

Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan, "Şekerbank, sadece bugün değil geçmişten bu yana üretime yönelik kredilere ağırlık vermiş, iyi ve kötü günde müşterilerinin yanında olmuştur" dedi.

Göktan, bir otelde gerçekleştirilen Şekerbank "Üreten Anadolu Buluşmaları" toplantısında yaptığı konuşmada, 60 yılı aşkın süredir Kayseri'de esnaf, çiftçi, işletme ve KOBİ'lere hizmet verdiklerini söyledi.

İlde yeni açtıkları bölge müdürlüğü ile artık Kayseri'deki iş dünyasına, esnaf ve üreticilere daha yakın olduklarını aktaran Göktan, sadece sanayisi ve ticaretiyle değil, üniversiteleri, kültürü, tarihi, yeraltı kaynakları ve turizm potansiyeliyle göğüs kabartan Kayseri'de uzun yıllardır hizmet vermenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Göktan, sanayisinde mobilyanın başı çektiği Kayseri'nin tarım, madencilik, turizm ve savunma sanayi alanında büyük yatırım potansiyeli taşıdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kayseri, oluşturduğu ekonomik katma değerle son 5-6 yılda kişi başına düşen gelirini yaklaşık iki katına çıkarmayı başarmıştır. Geçmişten bu yana olduğu gibi Kayseri günümüzde de bölge ticaretinin merkezi olarak gayrisafi yurtiçi hasılaya önemli katkı sağlamaktadır. Bugün yaptığımız ziyaretlerde, küresel dalgalanmanın bazı tesirlerine ilişkin yorumları dinledik. Bu, sadece Türkiye'nin değil tüm gelişmekte olan ülkelerin gündemindeki bir konudur. Biz Kayseri'nin geleceğine güveniyoruz. Bu vesileyle üreticilere, yatırımcılara elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Şekerbank, sadece bugün değil geçmişten bu yana üretime yönelik kredilere ağırlık vermiş, iyi ve kötü günde müşterilerinin yanında olmuştur."

Anadolu bankacılığını misyon edinmiş Şekerbank'ın, Türkiye'nin topyekün kalkınmasında, üretime dayalı büyümenin önemine inandığını ve kuruluşundan bu yana, 62 yıldır üretenin yanında yer aldığını belirten Göktan, toplam kredi portföylerinin yüzde 89'unu tarım, esnaf, işletme, KOBİ ve kurumsal krediler gibi ticari kredilerin oluşturduğunu ve bu alanda sektörde lider konumda bulunduklarını vurguladı. 

Göktan, üretimin önemine de dikkati çekerek, "Küresel kriz sonrasında, ülkelerin üretim ve harcama dengesini daha ciddi şekilde yönetmesi ve ibrenin daha fazla üretim tarafına kayması gereken bir döneme giriyoruz. Kayseri'deki üreticilerimize daha yakından destek olmak için bu ay içinde Kayseri'de yeni bölge müdürlüğümüzü açtık. Kayseri'de bulunan 6 şubemizin yanında bölge müdürlüğümüzle üretenlere daha yakın olmak ve ihtiyaçlarına cevap vermekten mutluluk duyacağız" şeklinde konuştu.

Türkiye'de yetişmiş insan kaynağı için istihdam yaratmanın büyük önem taşıdığını aktaran Göktan, Kayseri'nin 3. büyük işvereni olan Desmer Çağrı Merkezi'nin, yaklaşık bin gence istihdam sağladığını belirtti.

Göktan, Kayseri'de okuyan gençlerin memleketlerinde iş edinerek birikimlerini burada değerlendirme şansı bulmaları için yerel kalkınmaya önem verdiklerini de vurgulayarak, "Umuyoruz ki ilimiz ekonomisine, istihdamına ve sosyal hayatına ciddi anlamda katkı sağlayan bu türden başka yatırımlar da olur ve biz de onları finanse ederiz" diye konuştu.

Şekerbank, Üreten Anadolu Buluşmaları kapsamında, Kayserili esnaf ve işletmeler için finansman paketleri geliştirdiğini ifade eden Göktan, Kayseri Ticaret Odası ile imzalanan "Ticaret ve Sanayi Odaları Protokolü", Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile imzalanan "Esnaf ve Sanatkar Odaları Protokolleri" ile esnaf ve işletmelere, 60 aya varan vadelerde, aylık eşit taksit ödemeli, 4 ay ödemesiz veya 3 ayda bir taksit ödeme seçenekleriyle finansman desteği ve POS ile ilgili çeşitli avantajlar sunulduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA