Şehirler arası yolculuk yasak mı? Özel araçla seyahat yapmak yasak mı? Seyahat yasağından muaf olanlar kimler? E-devlet seyahat izin belgesi başvurusu

Şehirler arası yolculuk yasak mı? Özel araçla seyahat yapmak yasak mı? Seyahat yasağından muaf olanlar kimler? E-devlet seyahat izin belgesi başvurusu

22.02.2021 10:32 | Son Güncelleme: 22.02.2021 11:35
Şehirler arası yolculuk yasak mı? Özel araçla seyahat yapmak yasak mı? Seyahat yasağından muaf olanlar kimler? E-devlet seyahat izin belgesi başvurusu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat yasağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar şehirler arası yolculuk yasak mı? sorusunun yanıtını arıyor. Özel araçla seyahat yapmak yasak mı? Seyahat yasağından muaf olanlar kimler? E-devlet seyahat izin belgesi başvurusu ekranı haberimizde!

Özel araçla seyahat yasağı, 56 saat süren hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla gündemdeki yerini aldı. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen mazeretlerin haricinde olanlar, hafta sonu şehirler arası seyahatlerini ancak toplu ulaşım araçları ile gerçekleştirebilecek. Zorunlu hallerde olanlar ise özel araçları ile şehirler arası yolculuk yasağından muaf olacak. Şehirler arası özel araçla yolculuk yapacak olanların İçişleri Bakanlığı onayı ile seyahat izin belgesi alması gerekecek. İşte, özel araçla şehirler arası yolculuk yasak mı? sorusunun yanıtı ve e devlet seyahat izin belgesi alma ekranı.

ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK YASAK MI?

Seyahat izin belgesi başvuru ekranı, hafta sonu il dışına çıkacak olanlar tarafından takip ediliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında, özel araçla seyahatler istisna getirilenlere izin verilecek. Seyahat izin belgesi ise T.C. kimlik numarası bilgileri ile e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden alabilecekler. Diğer yandan, aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek.

KİMLER SEYAHAT EDEBİLİR, SEYAHAT YASAĞINDAN MUAF OLANLAR KİMLER?

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız, belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirler arası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır."

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildiriliyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT EDEBİLİR Mİ?

Şehirlerarası seyahat edecek olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde Seyahat İzin belgesi almaları gerekiyor.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Şehirler arası yolculuk yasak mı? Özel araçla seyahat yapmak yasak mı? Seyahat yasağından muaf olanlar kimler? E-devlet seyahat izin belgesi başvurusu - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.2.2021 02:14:26. #1.16#
title