Şehidin Kışladaki Odası "Kütüphane" Oldu

Şehidin Kışladaki Odası "Kütüphane" Oldu

06.02.2016 11:07 | Son Güncelleme: 06.02.2016 11:07

Siirt'te terör örgütü PKK mensuplarının saldırısında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Barış Akın'ın kışladaki odası kütüphaneye dönüştürüldü.

FECRİ BARLIK - Siirt'te terör örgütü PKK mensuplarının saldırısında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Barış Akın'ın kışladaki odası kütüphaneye dönüştürüldü.

Yaklaşık 6 ay önce Siirt-Pervari karayolunda teröristlerin yol kenarına yerleştirdiği el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit düşen 8 askerden Uzman Çavuş Akın'ın Şirvan İlçe Jandarma Komutanlığındaki odası, "Şehit Barış Akın Kütüphanesi" olarak düzenlendi.

"Şehit askerlerimiz ilçede çok seviliyordu"

Şirvan Kaymakamı Veysel Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hain saldırıda şehit düşen 8 askerin vatandaşlarca çok sevildiğini belirterek, şehitlerin hatıralarını yaşatmak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Akın'ın kaldığı odanın askerlerin girişimleriyle kütüphaneye dönüştürüldüğünü ifade eden Yüksel, şunları dile getirdi:

"Bu kütüphaneyi öncelikle askerlerimizin kendilerini geliştirebilmesi adına önemli buluyoruz. Biz de kaymakamlık olarak bazı ihtiyaçlarını gidermek için destek sunduk. Şehit askerlerimiz ilçede çok seviliyordu. Aralarında muhtarlarımızın da yer aldığı çok sayıda vatandaş, şehitlerin memleketlerine giderek, yakınlarına başsağlığı ziyaretinde bulundu. Şehitlerimizin aileleri arayarak, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. İnşallah bölgemizde kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin gelişmesi... Bunlar da birer tohum olur."

Vatandaşlardan kütüphaneye kitap desteği

Bölük Komutanı Yüzbaşı Halis Doğan, Akın adına düzenlenen kütüphane için başlatılan kitap kampanyasına vatandaşların da destek verdiğini anlattı.

Şehit 8 askerin anılarını canlı tuttuklarını vurgulayan Doğan, şunları belirtti:

"Biz hem silah arkadaşları hem de buradaki mesai arkadaşları olarak, şehidimizin ismini yaşatmak ve birliğimizin ihtiyacı olan kütüphane ve okuma salonunu hayata geçirmek maksadıyla böyle bir proje başlattık. Proje kapsamında şehit Akın'ın kaldığı odayı kütüphaneye çevirdik ve kitap kampanyası başlattık. Halkımız sağ olsun, kitap bağışıyla kütüphanemize katkı sundu. Askerlerimiz de kitap okuma ve ders çalışma maksadıyla bu kütüphaneyi kullanıyor."

Doğan, kitap kampanyasına Diyanet İşleri Başkanlığı ile bazı üniversitelerin de destek verdiğini dile getirdi.

"Barış Uzman daima kalbimizde yaşıyor"

Er Halil İbrahim Yemiş de yakından tanıdığı şehit Akın'ı çok sevdiğini belirterek, "Çok iyi birisiydi. Onu saygı ve sevgiyle anıyoruz ve geride kalan yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Odasının kütüphaneye dönüştürüleceğini duyduğumda çok sevindim çünkü onun anıları hala kalbimizde yaşıyor. Komutanlarımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Er Rahmi Bulut da üniversite eğitimine devam ettiğini ve derslerinden geri kalmamak için Şehit Barış Akın Kütüphanesi'nde ders çalışma imkanı bulduğunu dile getirdi.

7 arkadaşıyla şehit düşmüştü

Geçen yıl 19 Ağustos'ta Siirt-Pervari karayolunun emniyeti için görevlendirilen unsurların geçişi sırasında, bölücü terör örgütü mensupları tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Jandarma Uzman Çavuşlar Hakan Aktürk, Ferdi Gerekli, Barış Akın ile jandarma erler Mehmet Halil Barkın, Recep Beycur, Ömer Erüstün, Bahadır Aydın ve Emre Kaan Arlı şehit düşmüştü.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title