Sarı Öküzümü Aldılar' Dedi, 12 Kişilik Çeteyi Çökertti... Operasyon Anları Kamerada

Sarı Öküzümü Aldılar' Dedi, 12 Kişilik Çeteyi Çökertti... Operasyon Anları Kamerada

'Sarı öküzümü aldılar' dedi, 12 kişilik çeteyi çökertti.

'Sarı öküzümü aldılar' dedi, 12 kişilik çeteyi çökertti... Operasyon anları kamerada

Kocaeli polisinden 'Sarı Öküz Operasyonu'

Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları 1 Milyon TL dolandıran çete çökertildi


KOCAELİ - Kocaeli'nde yaşlı bir teyzenin, 'Sarı öküzümü aldılar, parasını ödemiyorlar' ihbarı üzerine harekete geçen polis ekipleri, 12 kişilik dolandırıcılık çetesini çökertti. Kocaeli ve Sakarya illerinden vatandaşları 1 Milyon TL dolandıran çete 'Sarı Öküz Operasyonu' ile yakalandı.

Edinilen bilgilere göre şüpheliler internet veya çevreden buldukları hayvanları ve araçları satın almak için satıcılarla irtibata geçti. Satıcılara güven vermek için kurum adına alışveriş yaptıklarını söyleyen şahıslar, satın alınacak hayvanlar için peşin fiyatına pazarlık yaparak, paraları banka hesaplarına yatıracaklarını söyledi. 'Saat geç oldu veya hafta sonu geldi' bahanesiyle bir sonraki gün havale işlemini gerçekleştireceğini söyleyen çete üyeleri, bu yöntemle bir çok kişiyi dolandırdı.

1 Milyon TL'lik vurgun

Şüphelilerin aldıkları hayvan ve araçları başka kişilere sattıkları öğrenildi. Bu süreç içerisinde örgüt lideri ve yardımcıları tarafından para ödemedikleri vatandaşlara paravan veya yakın zamanda batacak olan şirketlere çek senet verdikleri ortaya çıktı. Hayvan sahiplerinden aldıkları hayvan ve araçların ise örgüt liderinin talimatı ile gerçek fiyatının altında nakit paraya satıldığı öğrenildi. Örgüt liderlerinin diğer örgüt üyelerine yapılan iş karşılığında para verdikleri tespit edildi. Şahısların bu yöntemle vatandaşları 1 Milyon TL dolandırdığı tespit edildi.

"Sarı öküzümü aldılar"

Nisan ayında Kocaeli Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Şube Amirliği'ne gelen bir teyze, "Sarı öküzümü aldılar, paramı ödemiyorlar, beni dolandırdılar" diye ihbarda bulundu. Aynı şekilde dolandırıldığını söyleyen 16 kişi de ihbarda da bulundu. İhbar üzerine harekete geçen ekipler Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan talimatla 27 Haziran saat 05.00'te Kocaeli ve Sakarya illerinde operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyonlarda örgüt lideri olduğu belirlenen A.Ç., M.B., A.K., K.S., Ş.K., Y.K., H.K., D.K., T.E., M.A., S.E., Ç.K. isimli şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı. Emniyetteki sorguları tamamlanan 12 kişi bu sabah saatlerinde Kocaeli Adliyesi'ne sevk edildi.

Gözaltına alınan şahısların evlerinde yapılan aramalarda 13 adet cep telefonu, 2 adet çek, 32 adet çek fotokopisi, 2 adet araç satış sözleşmesi, 1 adet araç satış protokolü, 2 adet hayvan pasaportu, 2 adet kaşe, 1 adet senet fotokopisi, 3 adet bıçak, 2 adet ruhsatsız av tüfeği, 23 adet fişek ele geçirildi. Yine olaylarla ilgili 4 adet büyükbaş hayvan 1 adet otomobil, 1 adet motosiklet ve 1 adet karavan bulunarak sahiplerine teslim edildi. Gözaltına alınan şahısların benzer suçlardan çok sayıda kayıtlarının olduğu öğrenildi.

Sarı Öküzümü Aldılar' Dedi, 12 Kişilik Çeteyi Çökertti... Operasyon Anları Kamerada
Kaynak: İHA