Şanlıurfa'da En Güzel Güverci Yarışması

Şanlıurfa'da En Güzel Güverci Yarışması

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Şanlıurfa'da En Güzel Güverci Yarışması

Şanlıurfa Valiliği’nin öncülüğünde düzenlenecek olan En Güzel Güvercin Yarışması Cumartesi günü başlıyor.

Şanlıurfa Valiliği'nin öncülüğünde düzenlenecek olan En Güzel Güvercin Yarışması Cumartesi günü başlıyor. Ayrıca aynı gün çok sayıda ünlü yazarın katılımıyla Kitap Fuarı'da açılacak.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük'ün girişimleri sonucunda düzenlenen "Medeniyetin Kanatlandığı Yer" Şanlıurfa'da En Güzel Güvercin Yarışması, 28 Mayıs Cumartesi saat 10.00'da tarihi Gümrük Hanı'nda başlayacak.

Yarışmada Şebap cinsindeki kül renk, Miski, Çakmaklı, siyah ve eyaz güvercinler ile Halis cinsindeki Aynalı, Şami, Alaca Bağdadi, İspir ve Kara Nakışlı güvercinlerin başvurusu alınacak. Programın açılışında barış adına 63 adet güvercin gökyüzüne salıverilecek. İki gün sürecek olan yarışmanın sonuçları, 29 Mayıs Pazar günü saat 17.00'da düzenlenecek törenle açıklanacak. Yarışmada dereceye girenlere altın ve kupa verilecek. Türkiye'nin birçok ilinden katılımın sağlanması beklenen En Güzel Güvercin Yarışması aynı zamanda Şanlıurfa'nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak.

ŞANLIURFA'DA İLK KEZ KİTAP FUARI DÜZENLENİYOR

Bu arada Güvercin Yarışmasının yanı sıra Şanlıurfa, ilk kez Kitap Fuarı'na da ev sahipliği yapacak. Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan Kitap Fuarı, 28 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00'de kitapseverlerle buluşacak. Topçu Meydanı'nda düzenlenecek olan ve 19 Haziran'a kadar açık kalacak Kitap Fuarı'na, 75 yayınevi ve Abdurrahman Dilipak, Emine Şenlikoğlu, Vehbi Vakkasoğlu gibi yazarların da aralarında yer aldığı 50 yazar katılacak. Yazarların şehirdeki bazı okullarda genç okurlarla buluşması da bekleniyor.

GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLİĞİ KÜLTÜREL MİRAS

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, yapılacak olan iki büyük etkinlikten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Küçük, "Şanlıurfa kültürünün özgünlüğü ve çeşitliliği, güvercinlerine verdikleri önemle de açıkça ortaya konmuştur. Şanlıurfa ilimiz bölgeye ait en büyük güvercin çeşitliliğine sahip illerden biridir. Ayrıca güvercin yetiştiriciliği Şanlıurfa'da kendine özgü kültür yapısını almış, bir nevi kültürel mirasımız olmuştur" dedi.

Bölgede güvercin kültürünü yansıtan organizasyonun eksikliğinin hissedilmesi üzerine düzenlenecek olan güvercin yarışmasının kentin sahip olduğu kültürel zenginliklerin daha da çok ortaya çıkarılmasını sağlayacağını kaydeden Küçük, "Valiliğimiz öncülüğünde Karacadağ Kalkınma Ajansı ve ŞURKAV'ın katkılarıyla Medeniyetin Kanatlandığı Yer Şanlıurfa'da En Güzel Güvercin Yarışması düzenlenecektir. Ayrıca Topçu Meydanı'nda ünlü yazarların katılımıyla düzenlenecek olan Kitap Fuarı'na da tüm Şanlıurfalıları bekliyoruz" şeklinde konuştu. - ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da En Güzel Güverci Yarışması
Şanlıurfa'da En Güzel Güverci Yarışması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title