Sakarya Üniversitesi Sinema Akademisi Derslerine Başlıyor

Sakarya Üniversitesi Sinema Akademisi Derslerine Başlıyor

26.03.2014 16:16 | Son Güncelleme: 26.03.2014 16:16
Sakarya Üniversitesi Sinema Akademisi Derslerine Başlıyor

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Yusuf Kaplan’ın koordinatörlüğünde, geleceğin yönetmenlerini, senaristlerini ve sanat yönetmenlerini yetiştirecek bir Sinema Okulu açıyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Yusuf Kaplan'ın koordinatörlüğünde, geleceğin yönetmenlerini, senaristlerini ve sanat yönetmenlerini yetiştirecek bir Sinema Okulu açıyor.

Türkiye'nin saygın film akademisyenlerinin, kültür ve sosyal teorisyenlerinin rehberliğinde yürütülecek Sakarya Üniversitesi Sinema Okulu'nda düzenli olarak ülkemizin önde gelen, öncü yönetmenleri, senaristleri, sanat yönetmenleriyle zaman zaman dünyanın öncü sinemacıları da ders ve seminerler verecek, üniversitenin bütün öğrencilerinin katılabileceği söyleşiler yapacak.

Akademik takvime uygun olarak iki dönem halinde tasarlanan ve Nisan'ın ilk haftasında başlayacak Sinema Okulu'nda, medeniyet perspektifi ekseninde, sinemanın teorik ve pratik bütün alanlarında özgün bir sinema eğitimi verilecek. Sakarya Üniversitesi Sinema Okulu, aynı zamanda üniversiteyi, Türkiye'nin kültür sanat ve düşüncesinin nabzını tutan kültür merkezine dönüştürmeyi hedefliyor. Bu çerçevede, her hafta, Türkiye'nin önde gelen düşünür, yazar ve sanatçılarının her hafta düzenli olarak katılacakları ve bütün üniversite öğrencilerinin ve Sakarya halkının katılacağı konferanslar düzenleyecek. Yine dünya sinemasının sinemada çığır açan, dil kuran ülke sinemalarının ve öncü yönetmenlerinin filmlerinin toplu gösterimlerini yapacak. Bazı ülke sinemalarının öncü yönetmenleri bu toplu gösterimlere davet edilecek ve Sinema Okulu'nun öğrencileriyle buluşacak, özel programlar yapacak.

Sakarya Üniversitesi Sinema Okulu'nun orta vadeli hedeflerinden biri, Sakarya'da düzenli uluslararası film festivali düzenlemek. Sakarya Üniversitesi Sinema Okulu'nun orta ve uzun vadeli en önemli hedeflerinden biri de, Sakarya'yı uluslararası bir sinema platosu haline getirmek. Ders, seminer verecek yönetmen ve senaristler; Ezel Akay, Alparslan Bozkurt, Nuri Bilge Ceylan, Mahmut Fazıl Coşkun, İsmail Güneş, Semih Kaplanoğlu, Mecid Mecidi, Osman Sınav, Tarık Tufan, Mesut Uçakan, Onur Ünlü, Derviş Zaimoğlu.

Ders seminer verecek akademisyen ve eğitmenler: Hüsamettin Arslan, Zahit Atam, Paul Dwyer, Nezih Erdoğan, Alev Erkilet, Enver Gülşen, Çiğdem Kiziroğlu, Mesut Mertcan, Özlem Oğuzhan, Ömer Faruk Özcan, Yusuf Kaplan, Sevin Okyay, Süleyman Seyfi Öğün, Edibe Sözen, Haluk Şahin. Konferans verecek yazar, düşünür ve sanatçılar: Oğuz Adanır, Ulvi Alacakaptan, Sinan Albayrak, Beşir Ayvazoğlu, Savaş Barkçın, Mehmet Barlas, Nilüfer Göle, Tahsin Görgün, İhsan Kabil, Hasan Kaçan, İbrahim Kalın, İsmail Kara, Nihal Bengisu Karaca, Erdal Keser, Fehmi Koru, Şerif Mardin, İlber Ortaylı, Mustafa Özel, Murat Pay, Zeynep Sayın, Bülent Somay, Necati Şaşmaz, Nilüfer Timisi, Sadık Yalsızuçanlar, Atilla Yayla, Hilmi Yavuz.

Çalışma kapsamında 2 Nisan Çarşamba saat 13.00'de SAÜ Kongre ve Kültür Merkezinde mülakat yapılacak. Kayıt için www.sinemaakademisi.sakarya.edu.tr adresindeki formu doldurmak yeterli olacak. Akademiye katılmak için öğrenim şartı aranmayacak. Sinemaya ilgi duyan herkes SAÜ bünyesinde açılan akademide ders görebilecek. - SAKARYA

Sakarya Üniversitesi Sinema Akademisi Derslerine Başlıyor
Sakarya Üniversitesi Sinema Akademisi Derslerine Başlıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sakarya Üniversitesi Sinema Akademisi Derslerine Başlıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 14:42:26. #1.14#
title