Saint Benoît Lisesi 'La Galerie' Sergi Salonu'nda ''3 Erbil 3 Bakış'' Sergisi

Saint Benoît Lisesi 'La Galerie' Sergi Salonu'nda ''3 Erbil 3 Bakış'' Sergisi

Saint Benoît Lisesi 'La Galerie' sergi salonu Prof. Dr. Devrim Erbil ile kızları Çiğdem Erbil ve Renk Erbil'in eserlerinden oluşan karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

Saint Benoît Lisesi 'La Galerie' Sergi Salonu'nda ''3 Erbil 3 Bakış'' Sergisi

''3 Erbil 3 Bakış'' adlı serginin açılışı 11 Nisan'da yapıldı. Sergi bir ay boyunca ziyarete açık kalacaktır.

3 Erbil 3 Bakış Sergisi

Resmin şairi olarak da bilinen, Türk resim sanatında soyut anlatımın en güçlü isimlerinden biri olan Devrim Erbil ve kendisi gibi ressam olan kızları Çiğdem ve Renk Erbil'in eserleri sanatseverlerle buluşuyor. Bir baba ve 2 kızının, 3 kuşağın eserlerinin yer aldığı bu sergi 11 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecektir.

Devrim Erbil

Ressam, Profesör, Devlet Sanatçısı

1937 Uşak'ta doğdu.

1955-59 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimi gördü

1962 İ.D.G.S.A.'de asistan oldu. Cemal Tollu, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Cevat Dereli

Atölyelerinde görev aldı.

1965 İspanya Hükümeti'nin sanat bursuyla Madrid ve Barcelona'da araştırma ve

incelemeler yaptı.

1969 Türkiye Çağdaş Ressamlar Cemiyeti'nce "Yılın Genç Ressamı" seçildi.

1979-1982 İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü görevinde bulundu.

1981 İ.D.G.S.A.'de Profesörlüğe yükseltildi.

1991 Devlet Sanatçısı ünvanı aldı.

1998 Kırgızistan Ulusal Bilim ve Sanat Akademisi Kurucu Onur Üyeliği ünvanı aldı.

2000 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi "Görsel Sanatlar Ödülü" nü kazandı.

2000 Balıkesir Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi açıldı.

2004 Mimar Sinan Üniversitesi'nden emekli oldu.

2005-2009 Doğuş Üniversite Sanat ve Tasarım Fakültesi kurucu dekanı olarak görev yaptı.

2015 Devrim Erbil Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı'nı kurdu.

2017 Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği "Yılın Sanatçı Onur Ödülü" nü aldı.

2017 Beyoğlu Belediyesi üstün hizmet nişanına layık görüldü.

Devrim Erbil yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce sergi açtı, ödüller kazandı ve sanat konferansları verdi. Sanatçının eserleri dünyanın ve Türkiye'nin birçok müzesinde ve koleksiyonlarında yer almaktadır.

Devrim Erbil resmin şairidir. Doğanın ritmini ve gizemini yakalamaya çalışır. İstanbul tutkularının başında gelir. Titreşimlerin büyüsü ile kenti sarmalar.

Çiğdem Erbil kimdir?

1961'de Bursa'da doğan Çiğdem Erbil 1978-1984 yılları arasında lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi'nde tamamladı bir süre özel atölyesinde resim dersleri verdikten sonra 1989 -2010 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversite'sinde öğretim görevlisi olarak çalışarak emekliliğe ayrıldı. 16 kişisel sergi açan, 5 ödülü bulunan Çiğdem Erbil, 100'ün üzerinde karma sergiye katılmış, bir çok özel koleksiyonlarda ve bazı müzelerde resimleri bulunmaktadır. Halen özel atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Renk Erbil Martin kimdir?

1973 İstanbul doğumlu olan sanatçı ilkokul öğretimini Nurettin Teksan İlkokulu'nda, ortaokulu da Saint Pulcherie'de okuduktan sonra eğitimine Londra'da devam etmiştir. Barnet College ve Berkshire College of Art and Design okulundan mezun olduktan sonra, ilk sergisini Covent Garden'da Smith's Gallery'de açan sanatının, New York, Rio De Janeiro, Sofya, Londra, İstanbul gibi birçok enternasyonal sergisi olmuştur. Erzurum Atatürk Müzesi ve Balıkesir Devrim Erbil Müzeleri'nin daimi koleksiyonlarında yapıtları bulunan sanatçı enstalasyon, kavramsal sanat ve dijital art üzerine olan çalışmalarının bir çoğunu hala yaşadığı Londra'da gerçekleştiriyor. Renk Erbil Martin 2002 yılında dijital artist Marie Josiane Agoussou ile Artank'i kurmuştur. 2010 yılında ise Deliciousdiva fashion label'ini tasarlamıştır. 2013 yılında Londra'nın ilk on-line turk art galerisi www.galleryrenk.com'un kurucusudur. 2017'de ise Türk ve enternasyonal sanatçı ve tasarımcıların yapıt ve ürünlerini ünitesinde bulunduran www.renkolondon.com kurmuştur. Ressam Devrim Erbil ve Ressam Gülsün Erbil'in kızı olan Renk Erbil Martin iki çocuk annesidir.

Kaynak: Bültenler