Haberler

Gazze'de Denize Girmek Tehlikeli: Yüzde 40'ı Kirlilik Nedeniyle Elverişsiz

Güncelleme:

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde sahilin yüzde 40'ının kirlilik nedeniyle yüzmeye elverişli olmadığı bildirildi. Gazze'deki Çevre Kalite ve Su İdaresi tarafından yapılan açıklamada, kıyıların yüzde 60'ının yüzme için uygun olduğu belirtildi. Ancak kıyıları tamamen kirli olan Refah kentinde su arıtma tesisinin verimliliğini arttırmak için çalışmalar yapıldığı ifade edildi. Kirliliğin olduğu bölgelerde denize girilmemesi ve yetkililerden önlem alınması istendi.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde sahilin yüzde 40'ının kirlilik nedeniyle yüzmeye elverişli olmadığı bildirildi.

Gazze'deki Çevre Kalite ve Su İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, bölgede kıyı boyunca yapılan mikrobiyolojik incelemeler ve denetimler sonucu kıyıların yüzde 60'ının yüzmek için uygun olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada kıyıları tamamen kirli olan Refah kentinde su arıtma tesisinin verimliliğini arttırabilmek için çaba sarf edildiği kaydedildi.

Deniz sularının yüzmek için elverişli olmadığı bölgelerde, vatandaşların sağlığı için denize girilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, yetkili makamlardan bu konuda önlem almaları istendi.

Kirliliğin olduğu bölgelerde yüzerken bu sudan yutanlarda; üst solunum yolu, göz, kulak, burun ve deri ile mide-bağırsak enfeksiyonları görülebileceği uyarısında bulunuldu.

Abluka deniz suyundaki kirliği arttırıyor

Akdeniz kıyısında 40 kilometre uzunluğunda sahil şeridi bulunan Gazze'de, İsrail ablukasının yol açtığı enerji krizi nedeniyle atık su arıtma tesisleri hizmet veremiyor.

Ablukanın yıllardır devam etmesi, enerji krizinin kötüleşmesi ve arıtma tesisinin işletilmesi için gereken elektriğe ulaşılamaması nedeniyle deniz suyundaki kirlilik artıyor.

Kirliliğin büyük miktarda arıtılmamış atık suyun denize boşaltılmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Filistinli yetkililer, günde 8 saati aşan elektrik kesintileri nedeniyle tesislerin çalışmaması, atık suların uygun şekilde arıtılamaması ve deniz suyuna karışmasından İsrail'i sorumlu tutarak, uluslararası topluma ablukanın kalkması için Tel Aviv'e baskı yapma çağrısında bulunuyor.

Kaynak: AA / Sağlık

İsrail Gazze Sağlık Haberler

800'den fazla istasyonu vardı! Akaryakıt devi Türkiye Petrolleri resmen satıldı

800'den fazla istasyonu vardı! Akaryakıt devi Türkiye Petrolleri resmen satıldı

Soylu'dan çok konuşulacak sözler: Silahı belime taktım, onu orada öldürecektik

Soylu'dan çok konuşulacak sözler: Silahı belime taktım, onu orada öldürecektik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin beklediği düzenleme için devrede

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin beklediği düzenleme için devrede

Bakmadan Geçme

TFF BAŞKANLIK SEÇİMİ 2024 | TFF başkanlık seçimi ne zaman, kimler aday olacak? Beşiktaş- Dinamo Zagreb maçı saat kaçta, nerede oynanacak? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024: İstanbul barajlarında son durum nedir? Baraj doluluk oranı! 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz'da noterler, bankalar, kargolar açık olacak mı? İstanbulkart abonman ne kadar, tam basım kaç TL? İstanbul metro, otobüs, Marmaray ne kadar basıyor? KPSS Lisans sınava giriş belgesi nasıl alınır? KPSS sınavı saat kaçta başlayacak? Instagram çöktü mü, sorun nedir? Bugün 12 Temmuz Instagram sorun mu var? Instagram öne çıkanlar gözükmüyor! Instagram'da sorun mu var? KPSS LİSANS OTURUMU NE ZAMAN? KPSS Lisans sınavı giriş belgesi sorgulama ekranı! KPSS kaç dakika? Kilis tava nasıl yapılır? Kilis tava malzemeleri neler? Masterchef kilis tava tarifi! #129368 Hafta sonu hava nasıl olacak? 13-14 Temmuz Hava Durumu raporu! İstanbul ve Ankara'ya yağmur yağacak mı? Shelley Duvall kimdir? Shelley Duvall öldü mü, ne oldu? İstanbulkart öğrenci bir basım kaç TL? İstanbul toplu ulaşım fiyatları ne kadar? İETT, metro, metrobüs, Marmaray, vapur ne kadar basıyor? İbrahim Tatlıses'in hastalığı nedir, ne ameliyatı olacak? İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu nasıl? Öğrenci kartı için yaş sınırı var mı? İstanbul öğrenci kartı kimlere verilir? 30 yaş üstü öğrenci akbili ne kadar? İstanbulkart başvuru ekranı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'den döndü mü? Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington'a neden gitti?
Hayali üniversite iddiası! Diplomalar sahte, rektör ise profesör değil lise mezunu çıktı

Hayali üniversite iddiası! Diplomalar sahte, rektör ise profesör değil lise mezunu çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title