Haberler

Canlı Yayında Robotla Rahimdeki Sarkmayı Ameliyat Ettiler

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (BEAH) düzenlenen "2. Palandöken Endoüroloji Günleri" kapsamında canlı yayında robotik yöntemle rahimde sarkma şikayeti olan hasta ameliyat edildi.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (BEAH) düzenlenen "2. Palandöken Endoüroloji Günleri" kapsamında canlı yayında robotik yöntemle rahimde sarkma şikayeti olan hasta ameliyat edildi.

Türk Üroloji Akademisi, Türk Üroloji Derneği ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliğiyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi BEAH Konferans Salonu'nda düzenlenen "2. Palandöken Endoüroloji Günleri"nde, prostat kanseri ile böbrek kanallarında sorun olan hastaların ardından rahminde sarkma şikayeti olan 59 yaşındaki hasta ameliyat edildi.

İstanbul'dan gelen Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Tuğcu tarafından gerçekleştirilen ameliyat, video konferansla canlı yayınlandı.

Ameliyat esnası ve süresince çalıştaya katılan panelist ve katılımcılar, robotik cerrahinin güncel konuları ile yöntemler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Tuğcu, operasyon sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum'da düzenlenen programa katılmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Sempozyuma Türkiye'nin dört bir yanından ürologların katıldığını belirten Tuğcu, "Burada özelikle canlı yayında robotik cerrahi ve açık cerrahi ameliyatları yapılmakta. Böylece bilgi paylaşımını ve ameliyat teknikleri ilerletiyoruz. Erzurum'da son teknoloji ameliyatların yapılması sevindirici." diye konuştu.

Tuğcu, katılımcıların, canlı yayında yapılan robotik cerrahiyi sadece seyretmediklerine işaret ederek, "Buradaki ameliyatlar sadece seyredilmiyor, ameliyat esnasında panelistler oluyor ve cerraha soru soruluyor. Aynı zamanda diğer panelistler de tecrübelerini paylaşıyor, böylece bilgi paylaşımı yapılarak ürolog camiasında bilgiler güncelleniyor." ifadelerini kullandı.

Trabzon'dan katılan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Hasan Rıza Aydın ise, kongrenin çok faydalı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Program hem katılımcı hem de yeni teknik çeşitliliği açısından çok faydalı. Alanlarında profesyonel hocalarımız ameliyatları yapıyor. Bu tip eğitimleri her yerde bulamıyoruz. Kongreyi düzenlediği için Erzurum BEAH'ta görevli ürolog Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Karabulut'a çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu kongrelerin devamı gelir."

Dr. Öğr. Üyesi Karabulut da, Tuğcu'nun yaptığı ameliyatın önemine değinerek, kadınların sık karşılaştığı sorunlardan birinin rahim sarkıklığı olduğunu aktardı.

Söz konusu sorun nedeniyle hastaların sosyal hayattan uzaklaştığına dikkat çeken Karabulut, şunları kaydetti:

"Kadın yollarında ve rahimde sarkma nedeniyle hastanın hayatını muzdarip eden bir soruna robotik cerrahi yöntemle müdahale yapıldı ve rahatsızlık giderildi. Daha önceden bu tarz ameliyatlar açık şekilde yapıldığından hastalarda uzun süre hastanede yatış ve normal hayatlarına daha uzun sürede dönmesi görülüyordu. Artık BEAH'ta robotik cerrahi ile bu tarz ve prostat kanseri, böbrek çıkışlar ve tümörleri, idrar torbası kanseri ameliyatlarını yapmaktayız."

Kaynak: AA / Sağlık

Palandöken Erzurum Sağlık Haberler

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

Yerlikaya, terör halayı çekenlere dinletilen şarkıyı hazmedemeyenlere ayarı verdi: En ufak üzüntü duymuyorum

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Lecce maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Galatasaray Lecce maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY LECCE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 24 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Lecce Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Galatasaray Lecce maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Lecce maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Güncel UEFA ülke puanı sıralaması! Türkiye kaçıncı sırada ve kaç puanda? Ankara otobüs ücretleri ne kadar oldu? Ankara EGO otobüs, minibüs, metro ücretleri ne kadar? Beşiktaş Bandırmaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Bandırmaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Bandırmaspor maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Beşiktaş Bandırmaspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bornova, Kemalpaşa 24-25 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi!
Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title