Sağlık İçin Spor, Yürüyüş İçin Kocaeli

Sağlık İçin Spor, Yürüyüş İçin Kocaeli

Sağlık İçin Spor, Yürüyüş İçin Kocaeli
Bültenler - Haberler | Güncel

Büyükşehir, hayata geçirdiği yürüyüş ve bisiklet yollarıyla Kocaeli halkının sağlığını düşünüyor

Çağımızın en büyük hastalığı şüphesiz obezite. Küçük yaşlara kadar inen obezite yani aşırı şişmanlık hastalığının en büyük nedenlerinden biri ise hareketsiz yaşam. Özellikle masa başında çalışanlar ya da sağlıksız beslenenler, obezite adayları arasında yer alıyor. Sağlıklı insanlar sağlıklı şehirlerde yaşar anlayışıyla hareket eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hareketsiz yaşamın önüne geçebilmek için kenti yürüyüş ve bisiklet yollarıyla donatıyor.

134 KM YÜRÜYÜŞ YOLU

Kocaeli halkının yaz-kış demeden spor yapması, sağlıklı kalması için Büyükşehir'in Kocaeli genelinde yapımını tamamladığı yürüyüş yolları arka arkaya eklendiğinde yaklaşık 134 kilometreyi buluyor. Büyükşehir Belediyesi yürüyüş yollarının yanı sıra bisiklet yollarına da önem veriyor. Başarılı öğrencilerimize binlerce bisiklet dağıtan, akıllı bisiklet sistemi KOBİS'i hayata geçiren Büyükşehir'in, kent genelinde hayata geçirdiği bisiklet yollarının uzunluğu ise 34 kilometreye ulaşıyor.

OBEZİTEYE DUR DİYOR

Kadınları da unutmayan Büyükşehir, mesire alanları ve parklara yerleştirdiği fitness aletlerinin yanı sıra ''kadınlar harekete geçiyor'' projesiyle obeziteye ''dur'' diyor. Şehirlerin sosyal alanları arasında yer alan yürüyüş yolları, sağlıklı yaşama büyük ölçüde katkı sağlıyor. İnsanları stresli şehir yaşamından uzak tutan ve şehir merkezinde spor yapma imkânı sağlayan bu alanlar vatandaşlara sağlıklı yaşam olanağı sunuyor.

UZUN SOLUKLU YÜRÜYÜŞ YOLLARI

Büyükşehir'in kent genelinde hayata kattığı yürüyüş yollarından uzun soluklu olanlarından bazıları ise şöyle; Başiskele Karşıyaka Bahçecik Sahili 4,7 km, Başiskele Yuvacık Baraj çevresi 4,5 km, Doğantepe Vadisi 5 km, Çayırova Çağdaşkent 5 km, Derince Çınarlıdere 5 km, Körfez-Derince Kaşkaldere 10 km, Gebze Gaziler Dağı 7,5 km, İzmit Cephanelik 4 km, Gebze Tatlıkuyu 5,2 km. ​

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title