Safranbolu'da Tarihi Konak Yandı

Safranbolu'da Tarihi Konak Yandı

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki üç katlı tarihi konak yandı.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki üç katlı tarihi konak yandı.

Alınan bilgiye göre, Akçasu Mahallesi Ulukavak Sokağı'nda, Oğuz ailesine ait "Emeksizler Evi" diye adlandırılan üç katlı tarihi konakta, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yaklaşık 150 yıllık olduğu belirtilen ve kimsenin yaşamadığı konaktaki yangına, Karabük ve Safranbolu belediyeleri itfaiye ekipleri müdahale etti.

Ekiplerin yoğun çalışması sonunda söndürülen yangında, konak kullanılamaz hale geldi.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Belediye Başkanı Necdet Aksoy ve Karabük İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, konağın, ilçenin en büyük evlerinden biri olduğunu söyledi.

Konağı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına satın almak için geçen yıl girişimlere başladıklarını belirten Aksoy, "İçinde kimse yaşamıyordu. Yangının neden çıktığı henüz belli değil. Arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapacaktır. Saat 22.00 itibarıyla arkadaşlarımız ihbarı aldı. Müdahalemiz başladığında yangın çatıdan yukarıya çıkmıştı. Alevlenmiş aşamada biz haberdar olduk." diye konuştu.

Binanın rölövelerinin daha önce alındığını vurgulayan Aksoy, şunları kaydetti:

"Tekrar aynısını yapma şansımız var. Tabii ki aslı gibi olmaz, Safranbolu'nun çok önemli bir değeri. İçinde insan yaşamadığı için can kaybımız çok şükür yok. Safranbolu'nun bir değerinin daha kaybedilmiş olmasının üzüntüsü içindeyiz. Kış mevsiminin başlangıcında böyle bir yangının çıkması bizim çok daha tetikte olmamız gerektiğinin işareti. Yangınlar genellikle kış ayında çıkar."

"Sadece seyredebildik, başka bir şey yapamadık"

Konağın sahiplerinden Ali Osman Oğuz, 7 kardeş olduklarını ve tarihi binanın babalarından kaldığını bildirdi.

Konağın yaşının 150'den fazla olduğunu ifade eden Oğuz, "Telefon geldi, evin yandığını söylediler. Hemen buraya geldik, itfaiye gelmişti. Çatıdan alev çıkıyordu. Ondan sonra bir anda büyüdü, diğer itfaiyeler geldi. Sadece seyredebildik, başka bir şey yapamadık. Ne yapacağız bilmiyoruz. Yangınla ilgili bir şey söylenmedi, sadece ifadeye çağırdılar. Yaklaşık 3-4 yıldır boştu. Yeğenlerim vardı, onlar arada bir gelip bakıyorlardı." dedi.