Rus Gazetesi Kommersant: Türkiye Rus Gazına Bağımlılıktan Kurtulabilir

Rusya'nın alternatif doğalgaz tedarik yolları arayışı içindeki Türkiye'ye satışları yüzde 7,5 düşerek son 3 yılın en düşük seviyesini gördü. Türkiye Gazprom'a olan bağımlılıktan kurtulabilir.

Rusya'da yayınlanan günlük politika ve iş hayatı gazetesi Kommersant, Gazprom`un Batı Avrupa`daki ülkelere doğalgaz satışında büyük artış kaydettiği bir dönemde Türkiye'ye satışların yüzde 7,5 düşerek 2,6 milyar metreküpe geriledi ve son 3 yılın en düşük seviyesini gördüğünü belirtti.

"TÜRKİYE ALTERNATİF DOĞALGAZ TEDARİK YOLLARI ARAYIŞINDA"

Öte yandan gazete, alternatif doğalgaz tedarik yolları arayışı içinde olan Türkiye'nin Gazprom'a olan bağımlılıktan kurtulabileceğini vurguladı.

"SON 3 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ"

Habere göre, 2016 başından bu yana Türkiye'ye satışlar yüzde 7,5 düşerek 2,6 milyar metreküpe geriledi ve son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.

"DÜŞÜŞ ORANI 1 ŞUBAT-19 MART ARASINDA YÜZDE 19'A YÜKSELDİ"

Sputniknews'de yer alan habere göre, Rus doğalgazını Türkiye'ye taşıyan şirketlerden olan Bulgartransgaz'ın verilerine dayandırılan haberde, düşüş oranının 1 Şubat-19 Mart tarihleri arasında yüzde 19'a yükseldiği ifade edildi.

"SICAK HAVA KOŞULLARI VE FİYAT ANLAŞMAZLIĞI ETKİLİ OLDU"

Kommersant'a Gazprom Export yetkilileri, düşüşteki ana nedenin Türkiye'deki sıcak hava koşulları olduğunu kaydetti.

Yetkililer, Gazprom'un devlete ait Botaş şirketiyle ve 6 özel şirketle yaşadığı fiyat sorununun da düşüşte etkili olduğunu belirtti.

Batı hattı üzerinden Türkiye'ye doğalgaz getiren özel şirketler, iptal edilen yüzde 10,25'lik indirimin faturalardan çıkarılması üzerine yüksek bedel ödemeyi reddetmişti.

"YILLIK 10 METREKÜP DOĞALGAZ İTHAL EDİYORLAR"

Özel sektör tedarikçileri Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Gazprom daha önce doğalgaz alan bu şirketlere yaptığı yüzde 10,25'lik indirimi bu yıl için uygulamayacağını duyurmuştu.

"SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞALGAZ İÇİN KONSORSİYUM KURMA ÇALIŞMALARI YAPILIYOR"

Bu arada Gazprom'dan daha az doğalgaz almaya başlayan Türk şirketlerinin, açığı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile doldurabilmek için konsorsiyum oluşturmaya çalıştıkları belirtildi.

Ankara yönetiminin ise, Bulgaristan ve Ukrayna üzerinden Orta Avrupa'dan doğalgaz ithalatı yapılmasını sağlayabilecek ara tedarikçi bulması için Botaş'a talimat verdiği kaydedildi.

Türk doğalgaz şirketlerinin bu planları hayata geçirmesi halinde Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayan Gazprom'a bağımlılığın ortadan kalkabileceği vurgulandı.

KOMMERSANT NEDİR?

Kommersant Rusya'da yayınlanan günlük politika ve iş hayatı gazetesi. Rusya'nın en yüksek tirajlı iş dünyası gazetesinin Ocak 2013 tirajı 120.000-130.000 arasındadır.

Kaynak: milliyet.com.tr