Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sömestir tatilinde hareketlilik olursa yeni bir dalga gelebilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sömestir tatilinde hareketlilik olursa yeni bir dalga gelebilir

23.01.2021 09:06 | Son Güncelleme: 23.01.2021 11:23

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sömestir tatilinde şehirlerarasında insan hareketliliği olması halinde Kurban Bayramı'nda olduğu gibi yeni bir dalga yaşanabileceğini belirterek, "Evde kalmaya devam etmek lazım. Henüz güvenli noktada değiliz" dedi.

Sömestir tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olması halinde Kurban Bayramı'nda olduğu gibi yeni bir dalgaya neden olunacağını ifade eden Prof. Dr. Özlü, "Özellikle, tatil döneminde öğrenciler online eğitime devam ettiler. Dolayısıyla yoruldular, belki tatilde insan hareketliliği artma riski taşıyor. O bakımdan bu tatili evde geçirmek lazım." dedi.

"TATİL SÜRESİNCE HAREKETLİLİK OLMASI YENİ BİR DALGAYA NEDEN OLABİLİR"

Evde keyifli vakit geçirmenin yolunu bulmak lazım diyen Özlü sözlerine şu şekilde devam etti: "Yoksa tatil oldu diye bulunduğu kentten başka yerlere hareket etmek veya başka kişilerle bir araya gelmek, yakın da olsa eş, dost, akraba da olsa güvenli değil. Evler güvenli, evde kalmaya devam etmek lazım. Evet yorulduk, bunaldık ama amacımız şu; salgını durdurup, hiç olmazsa yazın rahat bir nefes alıp, yaz tatiline rahat girebilmek. Eğer şimdi buna uymazsak, bu okul tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği olursa, aynen Kurban Bayramı'nda olduğu gibi, bir dalgaya neden olabilir. Nasıl ki Kurban Bayramı'nda yaşanan insan hareketliliği, onu takip eden 1-2 ay içerisinde ciddi bir vaka artışıyla sonuçlandı, bu tatilde de buna dikkat etmezsek, aynı sonuçla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla bu süreç uzayabilir"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sömestir tatilinde hareketlilik olursa yeni bir dalga gelebilir
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü

"HENÜZ GÜVENLİ NOKTADA DEĞİLİZ"

Tedbirler alındığı için vaka sayılarının azaldığını belirten Prof. Dr. Özlü, "Bir an önce bu pandemiden kurtulmamız için herkesin dikkatli olması lazım. Tatil hakkımız, evet yorulduk, biz de bir an önce normale dönmek istiyoruz. Hepimizin arzusu o ama, daha o kararlı döneme gelmedik. Vaka sayılarımız yüksek ve bulaşma devam ediyor. Özellikle dünyaya baktığımızda dünyada salgın azalmıyor, artıyor. Amerika'da, Rusya'da, Hindistan'da, Brezilya'da, Avrupa'da alınan tedbirlere, yasaklara, kısıtlamalara rağmen artıyor. Özellikle varyant virüsle ilgili sıkıntılar çok fazla ve endişeler var. Biz iyi bir noktaya doğru gidiyoruz ama henüz güvenli noktada değiliz. Tedbirleri aldığımız için vaka sayıları azalıyor. Tedbirlerden vazgeçersek, eskiye dönersek, yine aynı şekilde aynı şeyi yaşayabiliriz. Onun için, biraz daha sabredeceğiz. Yaza rahat edeceğimizi düşünüyorum ama birkaç ay daha sabırlı olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sömestir tatilinde hareketlilik olursa yeni bir dalga gelebilir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (36)
KLM: Şurada bile siyasi yorum yapıyorsunuz bir kişi Melih beyi üstü düzey kişi belirtmiş Allah’ın bir kulu benden kağıt toplayan işçiden bir farkı yok tabia aslında var birçok Alp belediye başkanı ülkeyi uğrattığı milyon dolar zarara uğratan başkanlardan biri Samsun büyük şehit bld Yusuf Ziya Golf sahası yaparak milyon dolar zarar uğratması gibi Eğer aşı da öncelik varsa Bu ülkede asker polis sağlık ve eğitimciler olmalıdır bu unutulmasın
CAHİLZEDE: Bilim kurulu üyesinin biri yeni dalga gelebilir diyor diğeri kısıtlamalar yumuşayabilir diyor. Kurulun adı bilim içi birbirinden habersiz cahil dolu.
AHMET: Bilim kurulunun açıklamaları gayet mantıklı HES e uymak lazım gitmek istedikleri yere gitmesine ve gelmesine gerek yok ben kendi kızıma gelmeyin dedim...Aklı varsa gelmez
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sömestir tatilinde hareketlilik olursa yeni bir dalga gelebilir - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.2.2021 10:35:03. #1.14#
title